SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

IvanFL
Получил благодарност: : 16 пъти

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот IvanFL » пет мар 10, 2017 7:15 pm

уикенда (march 10 - march 12) ще го сложа на голямата антена, средните вълни щ работят без проблем

Georgi Bancov
Инициал: LZ2GPB
Благодарил: 13 пъти
Получил благодарност: : 6 пъти
Контакти:

Мнениеот Georgi Bancov » пет мар 10, 2017 7:34 pm

Каква е голямата антена? :)
На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна. :lol:

IvanFL

Мнениеот IvanFL » пет мар 10, 2017 8:06 pm

80m бримка

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 33 пъти
Получил благодарност: : 43 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет мар 16, 2017 7:10 pm

Колегата от нашия форум martintzvetomirov работи в момента по нова програма, която позволява на нашите донгъли от този тип:

Изображение

да работят, като ТВ-тунер свързвайки го към андроид устройство.

Програмата все още не е официално публикувана, но е налична за тестове ТУК.

Ето и моя първи тест на тази програма:

Програмата предоставя 30-минутен пробен период.

Теста е с телефон: Sony Xperia Z3 (D6603) с Android 6.0.1 и за момента само със сигнала от нашите предаватели, защото сръбският сигнал в момента го няма при мен. В описанието на програмата Марто е записал, че последната версия работи и с DVB-T2 сигнал, но само с донъли с R828D чип (какъвто е белият на горната снимка). Като се появи при мен сръбският сигнал ще го изтествам отново.
За момента се случват и крашове на програмата. Понякога ми изписва, че няма връзка с донгъла и прекъва картината и звука, а реално нищо не съм променял по свързването.

Инсталирах я и на таблет с Android 4.2.2, но там резултата не е обнадеждаващ, защото Aerial TV сканира и намира програмите, но не показва видео, а само звук.

Изображение

Таблета е с процесор: MediaTek MT8312 (2-ядрен, 1.30GHz, Cortex-A7) и RAM: 1GB, Сонито е с 4-ядрен 2.5 GHz Krait 400 и RAM: 3 GB, което сигурно е обяснението на липсата на картина при таблета.
Но този същият таблет работи нормално с MyGica T230:
(този прием е от 02.12.2016):
Изображение

Потребителски аватар
plevel
Благодарил: 29 пъти
Получил благодарност: : 14 пъти

Мнениеот plevel » чет мар 16, 2017 7:27 pm

Ее супер, отдавна съм се чудел дали може и телевизия да се гледа наред с функцията SDR.
Аз съм му купил на колегата версията SDR Touch преди 3-4 години още, ще купя и тази.
Купих я вече.Трябва да се подкрепят такива хора, особено сънародници!
Последна промяна от plevel на чет мар 16, 2017 8:53 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет мар 16, 2017 8:44 pm

plevel, тествай я и пиши тук какви бъгове си намерил, за да може Марто да ги изчисти и да стане нормално работеща програма.

Като сканираш, направи като мен в клипа. Смени "България" с "Full scan (8 MHz ....)", защото ми се струва, че за България все още са зададени само софийските муксове, а така ми излезна и Петрохан, както се вижда от клипа.

Потребителски аватар
plevel
Благодарил: 29 пъти
Получил благодарност: : 14 пъти

Мнениеот plevel » чет мар 16, 2017 8:57 pm

Така и аз сканирах.
Сякаш забива след време, пикселизира, не е стабилна на моменти, може и от слаб сигнал да е.
С малка антена пробвам -7 см.
Трябва да я пусна на външната да видим как се държи.
Не намирам настройка на съотношението на картината.
EPG също липсва, но за начало е добре.

Потребителски аватар
martintzvetomirov
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 11 пъти

Мнениеот martintzvetomirov » чет мар 16, 2017 10:42 pm

Здравейте колеги :)

Програмата е още в бета/алфа версия, за това реално не съм я разпространявал много шумно. Още иска работа.

Иначе не, не използва SDR. Тези устройства са направени за DVB-T и програмата ползва оригиналния режим на работа.

Относно DVB-T2, само част от R828D донгълите са поддържани. Има два вида донгъла, единя има декодер MN88473 а другия има декодер MN88472. За момента поддържам само MN88473 просто защото не успях да се добера до MN88472 тъй като наистина трябва да имам донгъла за да тествам. Гледам че на RADIOTO устройството е MN88472 т.е. в момента DVB-T2 не се поддържа точно с този вид донгъл. Знам защото от видеото се вижда че по време на търсене, само DVBT честоти биват търсени. Ако DVB-T2 беше поддържано, щеше да излезе надпис DVBT2 по време на търсенето.

Относно честотите за България, да само софиийските са за съжаление. Поне това са официалните честоти които имат от форума linuxtv. Искаше ми се да имам време да добавя всички муксове, но за момента нямам това време. Ако някой ми ги напише ще ги сложа в аппа :)

Няма EPG, там ще падне доста работа. Първо да докараме телевизията да е стабилна, пък EPG-то ще дойде и то някой ден :)

Ако имате въпроси питайте.
SDRTouch - софтуерен приемник за Андроид
AerialTV - цифрова ефирна телевизия за Андроид

IvanFL

Мнениеот IvanFL » пет мар 17, 2017 4:44 pm

Интересна забележка: На моя ес ди ар (NO2CW) през деня местно време на 1680 кХц се чува WPUV867- една от нискомощните информационни станции които имат специална категория лиценз и максимална мощност 10 вата. Предава запис с информация за местната общност - града Weston, Florida . Антената е в един парк на около 10 км. Имам записи на много такива станции които за съжаление се изместват от интернетни приложения.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пон мар 20, 2017 8:20 pm

gat3way@,

Бавно и полека :lol: се опитвам да направя схемата с мрежовото филтърче.

До момента не бях ползвал хъб, но след споделеният от теб опит реших, че ще режа кабела и запоявам филтърчетата след, като се снабдя с USB хъб.
Днес най-накрая придобих такъв :lol: . Реших да го пробвам преди да съм започнал да сглобявам системата.
Обаче ....
Изображение

SDRsharp (sdr#) не разпознава донгъла през хъба. С USB-удължител си работи. Директно също си работи, но и през четирите изхода на хъба програмата не го разпознава.

На снимката се вижда, че на хъба има щампа USB 2.0, но като го включа windows-а ми казва, че мога да включа устройството на друг порт, който е USB 2.0 за по-бърза връзка.
Чудя се дали китаеца, не е написал, че хъба е USB 2.0, а в действителност да е USB 1.1 и дали заради това не успявам да го стартирам, през хъба?

Как мога да разбера дали хъба USB 2.0 или USB 1.1?

И дали не бъркам нещо друго, предвид, че за първи път ползвам хъб?

Върни се в “Техника / Equipment”