Антени/Приемници/Усилватели - TB

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

gat3way
Получил благодарност: : 15 пъти

Re: Антени/Приемници/Усилватели - TB

Мнениеот gat3way » съб авг 05, 2017 10:25 am

nradkov написа:IMG_20170728_181408_958.jpg
А това при мен е печелившата комбинация:
Горе усилвател TGN ULNA, долу усилвател Triax - 12 db+атенюатор.
Триаксът се захранва от приемника и се върти атенюатор докато не се постигнат максимални стойности.
С Терра 011 не могат да се постигнат стойностите на Триакса :think:
Като цяло печалбата е около 10% качество и 30% сила.

Почти убеден съм само с един усилвател (този с по-ниското шумово число) но вързан максимално близо до антената, ще постигнеш още по-добри резултати :)

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 254 пъти
Получил благодарност: : 42 пъти

Мнениеот PGF » съб авг 05, 2017 2:33 pm

Напълно съм съгласен с теб , на теория е така.До скоро и аз отричах свързвнето на втори усилвател до приемник при фидери с дължина до 20 метра.Но практиката показа друго.При слaб Т2 сигнал, когато започне да лрекъсва , втория усилвател оправя нещата.Естествно той трябва да е с минимален шум .
За реализацията на колегата нека той да даде подробности.
Аз ползвам канален усилвател до антените , а долу съм поставял най различни усилватели и резултата е винаги положителен.

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 70 пъти
Получил благодарност: : 93 пъти

Мнениеот nradkov » съб авг 05, 2017 6:23 pm

Важен е първият усилвател! След него и със 7 dB шум усилвател да се сложи пак работи перфектно.
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201/Golden media mania 3
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR/Antenna-DL6WU 482 MHz
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Dab antenna http://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG
amplifier home - Tgn-ulna3036/Terra-011/Triax-340012
amplifier mobile - Terra-011
amplifier country house - Terra-011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

gat3way

Мнениеот gat3way » съб авг 05, 2017 11:16 pm

Шумовото число на предусилвателя трябва да определя всичко...на теория, той е фронтенда все пак и ако сигналът там е толкова слаб че се удавя в собствения шум, никакво усилване след това няма как да помогне.

А иначе по примера на хората ловящи слаби сигнали със SDR-чета (немалка част го правят точно с тези RTLSDR стикчета които са си DVB-Т тунери и страдат от сходни проблеми), както и донякъде от собствен опит, забелязвам определени драми, които много често се повтарят. DVB-T тунерите оперират върху широк честотен обхват и поради тази причина нямат добро филтриране. Вероятно по-скъпите DVB-T приемници са по-добре в това отношение, но колкото и по-добре да са първо не е лесно да "отрежеш" силни пакостници на честота близка до DVB-T обхвата (GSM мрежи и комерсиалните неща над 400мхз) и второ - има всякакви пакостници вътре в този обхват - други предаватели, утечки от кабелни мрежи, всякакви интермодулации, шум от битова техника и прочее. Затова гледам доста се набляга на филтрирането, което в случая с ловенето на слаби DVB-T предаватели е улеснено до голяма степен - готови канални филтри се продават и не струват ужасно много пари.

Тук вече въпросът е КЪДЕ да се прави филтрирането, което дори поражда разни идеологически спорове, а причината е че често няма как да знаеш добре параметрите и на филтъра и на усилвателя, но пък е лесно да експериментираш. Филтрите са пасивни елементи, но внасят загуби. Ако не внасяха такива, би било идеално да се поставят след антената и преди усилвателя - понеже и усилвателите си имат нелинейни изкривявания и е лесно силен сигнал на съвсем различна честота да ги "проглуши". От пичовете, които се занимават с ловене на сигнали от спътници (и аз съм се забавлявал с това известно време) съм виждал интересни конфигурации честно казано.

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 254 пъти
Получил благодарност: : 42 пъти

Мнениеот PGF » нед авг 06, 2017 8:12 am

И точно тук идва мястото на каналния усилвател.С шум около и под 1 Db. усилване около 18Db и сравнително тясна честотна лента около 18 MHz на -3 Db. с ток на дрейна около 10 ma..Това е моята печеливша комбинация.Всички опити с широколентови усилватели при мен удариха на камък.Разбира се и това е компромис защото не мога да преслушам целия UHF обхват.

gat3way

Мнениеот gat3way » нед авг 06, 2017 11:19 am

Сега се сетих и за един много интересен проект, с единият от замесените в него сме си контактували в нета, накратко едни пичове в Канада които са се самоорганизирали да се занимават с радиоастрономия. Сега май са получили финансиране и го карат по-сериозно, но в началото всичкото им беше с подръчни средства - евтин хардуер от магазинната мрежа предимно свързан с ТВ техника, приемниците им бяха RTL стикчета, приемната им антена беше от голям брой сфазирани ТВ антени на един покрив, понеже честотата която ползваха (408mhz нещо такова ми се върти в главата) е близо до ТВ обхвата. Те си документираха нещата доста добре със снимки на сайта, та може някои неща да ви се видят интересни:

http://www.ccera.ca/

Tonimak
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 11 пъти

Мнениеот Tonimak » пон авг 07, 2017 8:00 pm

С тази антена - никаде не и пишеше марката - без усилвател хората в едно заведение на пътя Крива Паланка - Куманово посока Скопие гледаха Бесна Кобила а антената беше само на метер и половина от земятя

Потребителски аватар
palman
Получил благодарност: : 10 пъти

Мнениеот palman » пон авг 07, 2017 9:41 pm

Там сигнала е силен нищо че е вече в Македония.Все едно Радомир

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 70 пъти
Получил благодарност: : 93 пъти

Мнениеот nradkov » вт авг 08, 2017 4:38 am

_20170808_073746.JPG
_20170808_073746.JPG (69.59 KиБ) Видяна 561 пъти
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201/Golden media mania 3
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR/Antenna-DL6WU 482 MHz
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Dab antenna http://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG
amplifier home - Tgn-ulna3036/Terra-011/Triax-340012
amplifier mobile - Terra-011
amplifier country house - Terra-011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

Tonimak
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 11 пъти

Мнениеот Tonimak » вт авг 08, 2017 10:35 am

същата

Върни се в “Техника / Equipment”