Антени/Приемници/Усилватели - TB

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 376 пъти
Получил благодарност: : 68 пъти

Re: Антени/Приемници/Усилватели - TB

Мнениеот PGF » пон яну 22, 2018 7:49 pm

Абе,да ти кажа приемника има значение само когато сигнала е ок.Иначе да гледаш само индикатора не е работа.
Както и да е 50 Ойро се прежалват за идеята.
Искам да споделя нещо важно.Ако сигнала от антената се включва в Синапс Биг2 и след това се подава на друг приемник , качеството пада!!! Изглежда Синаппса прави някакви смущения ! Най вероятно от осцилатора му.И преди съм имал такива съмнения с други приемници , но с Техинсата се затвърдиха и вече съм сигурен в това.
Ето как са нещата при мен около 22ч.
Изображение
Понеже сме в тази тема да напиша нещо и за антените.Оказа се , че заедно с колегата Радиолюбител ,май сме направили системна грешка :cry: , която ни носи около 1 dB по-малко като усилване от антените DL6WU , които някои от нас тук ползват.Повече подробности от @ Радиолюбител , когато приключи с експериментите.

Потребителски аватар
Георги
Инициал: LZ1EBM
Благодарил: 108 пъти
Получил благодарност: : 126 пъти
Контакти:

Мнениеот Георги » вт яну 23, 2018 6:43 am

@PGF,
Вярвам във всяка една дума, която кажеш и ти благодаря за споделените впечатления от новия Технисат. :text-thankyoublue:
Засега се очертава да е един от най-добрите приемници, с които някой от форума е разполагал.
Представям си го в действие на Витоша, Раковица или Плевенско. :royalty-king:

plevel написа:Така като кажеш 50 евро олекнах и този месец.

А аз се колебая още 50 за този или 150 Ойро за другия с ДАБ+ да олекна.... :character-oscar:
QTH: Sofia Süd (KN12PP78)
FM Home: Sony XDR-F1HD & XDR-S3HD, Kenwood KT 6040(Modified) Ant. MD-10 & Körner 9.2
FM Portable: Eton E1(Modified), Toshiba RP-F11L, Sangean ATS 909W(Modified) & ATS 909X
FM Mobile: Blaupunkt London RDM 169 & Daytona MP53 & Madrid C70, RCD300
MW: Panasonic RF-2200 & RF-1115, Sony ICF-5900W Ant. C.Crane & Tecsun AN-200
SW: Kenwood R-600, Panasonic RF-B65, XHDATA D-808, Sony ICF-SW22 Ant. Delta 40-HP
DAB: Pioneer DEH-X6600DAB, Blaupunkt Woodstock DAB54, Sony XDR-P1DBP, Sangean WFR-28D & DPR-69+ Ant. 3H-VHF-16-LOG
SDR: NooElec NESDR Mini2 with R820T2 Tuner & NooElec NESDR SMArt
DMR: Wouxun KG-D901, Yanton DM-980
DRM: Morphy Richards 27024
CB: K-PO DX5000, Midland Alan 52 Ant. Sigma Skip Master 5/8
HAM: Yaesu VX-7R, Wouxun KG-UV9D Plus & KG-UV6D
PMR: Midland G9, Sencor SMR600 GMRS: Uniden GMR5089-2CKHS & GMR3740-3CK
Scanners: Icom IC-R3, Uniden UBC125XLT & BCT8 & BCT15 & BC895XLT Ant. Diamond

Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
PGF

Мнениеот PGF » вт яну 23, 2018 7:14 am

@ Георги, няма какво да си представяш. Като се стопли го качваме на Витоша. Колкото до покупката на по скъпия Технисат, изчакай да падне поне на 100 Ойро. А и сега DAB няма от къде да се хване в София.

radiolubitel
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 53 пъти

Мнениеот radiolubitel » ср яну 24, 2018 9:34 am

Колегата @PGF неотдавна беше намерил инфо в нета за антените DL6WU, а именно че импедансът със сгънат дипол е 200 ома. Това означава,че написаното в сп.РТЕ,бр.5/1989г е невярно и свързването на антената към коас. кабел директно без съгласуване само със симетрираща"базука" е некоректно. Заех се да проверя как са на практика нещата и тъй-като не разполагам със сигналгенератор и КСВ мост, използувах наличния в стаята слаб сигнал от Петроханския мукс на 49к. Изработих една12-ел.експериментална антена и сравних резултатите(S/Q) при два вида свързване-директно и с U-коляно. При второто резултатът беше с около 3% по-добър според БИТ2. Радиолюбителят DJ9BV предлага за тази антена трансформаторен дипол, с който тя добива импеданс 300 ома при съотношение на диаметрите 2,5/1. С този дипол и U-коляно антената работи най-добре-регистрирах увеличение на Q с още 3%. Подобен трансформаторен дипол, изработен от 3мм. дуралуминиев лист се посочва в статията в сп. РТЕ. Колегата Тонко преди време ми беше изработил такъв дипол за 39 к. В интерес на истината, @PGF отдавна се съмняваше, че антената има 75 ома импеданс. Оказа се прав.
http://radiolubitel.snimka.bg/radio-ama ... 5.38440386

Потребителски аватар
PGF

Мнениеот PGF » ср яну 24, 2018 10:36 am

Хайде време е да си преправяме антените колеги. Аз лично смятам да проверя тази работа при мен на терасата на 22 ри канал, защото там е удобно за проби. Когато времето позволи. Радвам се, че с моето съмнение съм допринесъл малко за подобряването на антените и благодаря на Радиолюбител за проведените експерименти.

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 97 пъти
Получил благодарност: : 106 пъти

Мнениеот nradkov » ср яну 24, 2018 11:56 am

Чудесно :!: , хубаво е да видим и снимка на новият дипол.
Т.е. Да очакваме още 5%/6% качество след промяната :?:
По спомен в същата статия се предлагаше дипол за 300 ома, с който антена конструирана за 24 -ти канал можеше да се използва по целия 3-ти обхват. Означава ли, че след промяната на дипола антената ще бъде по-широколентова :?:
@Radiolubitel, като тества антената с У-коляното и новия дипол направи ли проби и със съгласуваща платка :?:
Ако нямаш ще ти предоставя една за проби
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201/Golden media mania 3
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR/Antenna-DL6WU 482 MHz
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Dab antenna http://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG
amplifier home - Tgn-ulna3036/Terra-011/Triax-340012
amplifier mobile - Terra-011
amplifier country house - Terra-011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

Потребителски аватар
PGF

Мнениеот PGF » ср яну 24, 2018 2:37 pm

@ nradkov, в оригиналната статия пише, че антената със трансформаторният дипол и оразмерена за 27-МИ КАНАЛ покрива целият IV-ти обхват.Което също е грешно, защото честотната характеристика на Яги антената зависи най вече от размера и разположението на директорите.В случая вероятно е станала техническа грешка при набирането , предполагам, че автора е имал предвид 37-МИ КАНАЛ.При това положени антената наистина ще покрива целият IV-ти обхват.Но само с дипола от статията.Не с този конструиран от Радиолюбител.
Искам да ви обърна внимание и на още една грешка която е по важна.
В статията разстоянието между дипола и рефлектора е дадено : 0.24 Ламбда, а разстоянието между първият директор и дипола е дадено : 0.075 Ламбда.Разгледах доста конструкции и схеми на антени DL6WU, за различни бандове.Навсякъде разстоянието дипол/рефлектор : е 0.18 до 0.2 Ламбда , а разстоянието : първи директор/дипол е 0.078 до 0.082 Ламбда.И понеже това влияе на доста параметри на антената предлагам едно решение за вече изградените антени със старите размери.А именно да се премести дипола с 0.005 Ламбда назад.Така горе долу ще сме в нормата и ще получим следното:
Дипол / рефлектор- 0.19 Ламбда и първи директор /дипол-0.08 Ламбда.Всички останали размери на антената , не се променят и остават същите.И разбира се антената е с трансформиращият дипол , предложен от Радиолюбител.Тогава ще имаме и 300 Ома импеданс.
Надявам се да съм бил полезен.
Е тоя снимката на антената и дипола.
http://radiolubitel.snimka.bg/radio-ama ... 5.38440386
nradkov, май си за очила точно два поста над твоя в този на Радиолюбител

Върни се в “Техника / Equipment”