SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
plevel
Благодарил: 87 пъти
Получил благодарност: : 39 пъти

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот plevel » чет дек 07, 2017 5:55 pm

Изображение
Изображение
От тези другите първото ми е изгоряло, IT9135(048D:9135) работи с картина, Hama та я разпознава като Dexatek DK DVB-T Dongle, но после дава No device open, Afatech 9015 също не се разпознава.
Само информативно ти ги давам.
Работят Астрометата и it9135.
Последна промяна от plevel на чет дек 07, 2017 6:04 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 108 пъти
Получил благодарност: : 112 пъти

Мнениеот nradkov » чет дек 07, 2017 5:59 pm

Дай малко инфо, кой за какво го използваш
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201/Golden media mania 3
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR/Antenna-DL6WU 482 MHz
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Dab antenna http://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG
amplifier home - Tgn-ulna3036/Terra-011/Triax-340012
amplifier mobile - Terra-011
amplifier country house - Terra-011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

Потребителски аватар
plevel
Благодарил: 87 пъти
Получил благодарност: : 39 пъти

Мнениеот plevel » чет дек 07, 2017 6:06 pm

Общо взето всички са ми отпреди 4 години, когато ги ползвах за DVB-Т на таблет за нашата цифрова(не са DVB-T2), с изключение на PT360, което е DVB-T2.
Сега се търкалят в чекмеджето...

gat3way
Благодарил: 4 пъти
Получил благодарност: : 47 пъти

Мнениеот gat3way » нед дек 17, 2017 12:01 am

Имам добър напредък с експерименталния бранч. DSD е напълно интегриран, а оттам можем директно да слушаме DMR, NXDN, D-STAR, p25 (в България последното не знам съществува ли) и прочее. За съжаление без dPMR и Yaesu System Fusion засега. При DMR имаме и по-advanced декодиране, знаем за каква talk група се говори, кой с кого, разни моторола-специфични глупости и прочее.

Следващото което ми хрумна е да декодирам trunking контролни канали, понеже като сканирах ефира се оказа че има доста такива. MPT 1327 ще е относително лесно, Smartnet-а на моторола ще е по-сложно. Освен това, gqrx никога няма как да стане истински trunking логер, просто не е това целта. Но ще е забавно да му се добави възможност да проследява разговори, без излишни сложнотии, без едновременно следене на контролния канал, без второ VFO, без втори приемник. Всъщност, контролните честоти в софийския ефир са до голяма степен тера инкогнита, поне в интернет няма никаква информация, а съм сигурен че разни хора са си играли, просто не са публикували. Дано въпросния декодер доведе повече интерес.

А, да, друга простотия която сътворих - интегрирах rtl_433 проекта в gqrx. Това е забавно - rtl_433 работи само с RTLSDR донгъли, даваш му централна честота и това си работи....но не знаеш никой от декодираните сигнали на каква честота е, как изглежда, нямаш никакъв контрол. Не е лесно да си играеш с филтри, gain стойности. Сега вече може. Което е забавно. Може да се приема и с по-качествени SDR-и като например airspy. Като цяло това беше забавен експеримент. А какво е rtl_433 - декодер за разни джаджи на 433MHz ISM банда - всякакви джаджи се подържат - метеостанции, умни контакти и прочее iot глупости, дистанционни за гаражи и автомобили, индустриални сензори, дори безжични звънци - общо малко под 100 различни вида хардуер. Включително датчиците за следене на налягането в гумите на няколко марки автомобили, хаха.

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 114 пъти
Получил благодарност: : 137 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » ср дек 27, 2017 8:29 pm

Отдавна бях чел за възможността да се следят самолетните полети с SDR-а, но чак днес смогнах да тествам, дали работи ;-) .
Ползвах приложението ADSB Receiver за Андроид - https://play.google.com/store/apps/deta ... Avare.ADSB
И синият ми донгъл:
Изображение
Сигнала се излъчва на 1090 MHz. Естествено нямам антена за тази честота, но използвах FM антената.

В резултат от София успях да засега самолет над Враца и да го проследя:
Изображение

Изображение

После се появи и втори самолет ;-) :
Изображение

По идентификационните им номера, може да се провери повече инфо за полетите в нета:
Изображение

А ето ги и в табличен вид:
Изображение

Изображение

Това е заглавния екран на програмата:
Изображение

Има възможност полета да се трасира:
Изображение

А ето вече и трети самолет засечен на картата:
Изображение

AFL2112 е полет на Аерофлот от Москва за Атина, който съм прихванал да лети над България:
Изображение

A THY9TH е полет на Turkish airlines от Истанбул за Франкфурт.

A THY8RT е отново полет на Turkish airlines от Виена до Истанбул.

RYR70FE е полет на РайнЕр от София до Брюксел.
Изображение

Предполагам, че с подходяща антена ще се появят и още самолети на картата.

gat3way
Благодарил: 4 пъти
Получил благодарност: : 47 пъти

Мнениеот gat3way » ср дек 27, 2017 10:32 pm

Това е нещо през което повечето SDR ентусиасти минават, а на някои си им остава за цял живот :) Хубавото е че антената не е толкова критична, далеч по-важно е къде е разположена - с хубав изглед към небето, без да пречат дървета, блокове. Ако имаш хубав изглед, можеш да проследяваш самолетчетата доста далеч - при мен навремето северна Гърция, Сърбия, югозападна Румъния и България някъде до Русе/Търново/Стара Загора/Хасково. Предавателите на самолетите са доста мощни, та както казах антената не е толкова критична - и две парчета тел точно измерени вършат работа. От усилватели няма смисъл, важното е да имаш пряка видимост. Освен ако нямаш много дълъг кабел до антената (1090mhz са си доста...загубите може да станат прилични).

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 114 пъти
Получил благодарност: : 137 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет дек 29, 2017 7:24 pm

Попаднах на една интересна съпоставка на генеричен SDR (имам такъв) за под 8 долара и марков (Nooelec Mini 2) за 21 долара:

http://www.radioforeveryone.com/2017/12 ... t2-vs.html

Изображение

Изображение

Изображение

Изводите дали да си купим генеричен SDR или марков всеки може да направи за себе си ;-) .

Върни се в “Техника / Equipment”