SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

gat3way
Получил благодарност: : 10 пъти

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот gat3way » пет окт 14, 2016 6:30 pm

Да, гола платка, не ги продава в кутия, което е малко криво. За феритите, зависи от случая, не знам, може и да няма нужда, може и да има. Ако не друго, не пречи така или иначе. Дали ще е фатално ако няма ферити - твърде вероятно не. А пък ако не ти достигат феритите, по-добре приоритетно ги сложи на USB кабела с който е вързано стикчето, както казах конвертера има филтриране на захранването така или иначе.

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 37 пъти
Получил благодарност: : 55 пъти

Мнениеот nradkov » пет окт 14, 2016 7:43 pm

Screenshot_2016-10-14-22-41-06.png
Screenshot_2016-10-14-22-41-06.png (171.96 KиБ) Видяна 1287 пъти

Аз съм се огледал в този, но немога да разбера с какъв тунер е.
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Funke 4595
amplifier home - TGN ULNA3036HS DVB-T MKIV
amplifier mobile - Terra - 011
amplifier country house - Terra - 011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

gat3way

Мнениеот gat3way » пет окт 14, 2016 7:47 pm

gat3way

Мнениеот gat3way » пет окт 14, 2016 10:29 pm

Уффф чукча-писател, чукча не читател, сега обърнах внимание на това:

Аз взех екраниран usb-удължител, но чета, че е добре да го екипирам от двата края с ферити. В ebay намирам 3,5,7 и 9 mm. и не съм сигурен, кой размер е подходящ.

Честно казано нямам идея какъв е диаметъра на USB кабела, залагам на 5mm. Ако случайно вземаш от тези щракащите ферити и се окаже по-широк "отвора" това дори може да е на добре, навий кабела около ферита и го прокарай втори път и щракни ферита, ако успееш да го набуташ така (с една навивка), тогава импеданса на кабела на въпросните честоти в зависимост от материала от който е направен ферита ще е доста по-висок, отколкото без нито една навивка. Понеже не обяснявам много добре, ето го това "визуално":

Изображение

Оттук следва въпроса от какъв материал да е ферита, обаче ще те вкарам в известни филми ако трябва да съм честен. По принцип честотната характеристика зависи от типа на материала и броя навивки, като това с типа на материала е от ключовите моменти. На comet от каталога на Фарнел има много богат избор и обикновено с много добре разписани характеристики и ако и да я няма понякога графиката (а ако я има, дори са ти я нарисували с frequency response-а при една, две и три навивки), има препратка към сайта на fair-rite със серийния номер и там вече ги има същите графики. Та ако искаш да си сигурен че ще ти подсигури примерно толкова dB затихване на смущенията на честота X, трябва да си подбереш ферит, за който тези параметри са известни (пак казвам, първо материалът и второ броят навивки са ключовите фактори). Имай предвид че колкото по-ниски честотите са гадовете, които искаш да "умълчиш", толкова по-трудно става това. Хубавите ферити са всъщност скъпо удоволствие и гледам да съм много пестелив в това отношение. Хубавото е че другата употреба на феритите е да "заглушаваш" шумящи гадове из апартамента и ако установиш къде е проблемът, феритите там правят чудеса, примерно редовният номер е със захранващите кабели от шумни адаптери за домакински електроуреди.

Та в този ред на мисли пак казвам, като начало няма да е фатално без никакви ферити. Впоследствие като се разследват проблемите (например ако вържеш стикчето на лаптоп има ли значение дали лаптопа е на батерия или на захранване? По-силен ли е шума в тази стая? Дали не идва примерно от този електроуред? и т.н. въпроси) и се установят причинителите, може да има голям смисъл вече от такива неща. А иначе със сигурност не пречат, но от друга страна е безсмислено да даваш пари за нещо в случай че няма полза от него, нали :)

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 39 пъти
Получил благодарност: : 49 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » нед окт 16, 2016 7:16 pm

gat3way,
благодаря за подробния отговор за феритите.

След като Spyverter-a е вече пътник към България :dance: реших да разуча и феритите, но ще послушам съвета ти да не бързам с тях.
Изображение
Възможностите за избор са наистина големи.
Дали правилно се ориентирам да избирам по честотата?
Един ферит за от 10 KHz до 3 MHz и един от 3 до 30 MHz ми покриват и дълги и, средни и къси вълни.
Виждам, че продават 20-сантиметрови пръчки. Режеш ли ги на по-къси парчета?

Каква антена ползваш за късите вълни?

gat3way

Мнениеот gat3way » нед окт 16, 2016 10:28 pm

Еми те проблемите са комплексни, аз затова предложих да изследваш проблемите, защото ако не знаеш откъде и какво, може би няма голям смисъл.

По принцип има няколко пътя по които "домашния" QRM засира положението (тук не говоря за градските смущения, смущенията от съседите, от близки трансформатори, развалени улични лампи и т.н гадове - там не може да се направи почти нищо).

Първият такъв е в кабелите - захранване на донгъла, на конвертора, на усилвател ако има, в антенния кабел от приемника до антената и т.н. Той се дели на два типа - т.нар "common mode" и "differential mode". Common mode е паразитен шум, наличен и в "двете жици" (при постояннотоковото захранване - плюса и минуса, при антенния кабел - външната екранировка и медното жило и т.н.). Това е променливо напрежение, което се индуцира и в двата проводника и създава драми. Точно този проблем решават феритите. Въпросните проблеми възникват главно понеже кабелът минава близо до източници на шум, понякога дори умното му прекарване може да реши проблема по-добре, отколкото щипнати ферити. Между другото, вълшебната кутийка за КВ приемите решава точно този проблем, елиминира индуцираното напрежение във антенния кабел от разни мръсни гадове, с други думи кабелът от приемника до антената спира да играе ролята на част от антената :)

Другият тип, differential mode шума е такъв, който присъства само в единия проводник (при антенния кабел това понятие обикновено го няма, понеже ролята му се играе от "полезното", т.е сигнала приет от нея). Но при захранването, това може да бъде проблем. За него не знам добро разрешение освен ако нямаш много добро заземяване, което ако живееш на втори етаж и нагоре, няма как да стане или поне няма как да стане лесно. Та това специално ще го изключим поради тази причина.

Вторият път е шумът от домакинските бръмчалки, приет от самата антена. Домакинските бръмчалки може да бъдат неочаквани (сешоар, set-top-box на blizoo примерно) и силно шумящи, достатъчно за да съсипят приема дори ако антената е монтирана на метри от тях. Там много често кабелите (захранване, HDMI кабел до телевизора, един бог знае какво) вързани към въпросната бръмчалка, играят ролята на антена, излъчваща шума. Та поради тази причина, ферити щракнати/завити с тези въпросните кабели имат свойството да решават проблеми с въпросните гадове.

Третият тип е свързан с неправилно заземяване и е коварен за откриване, за него също не мога да говоря, защото зависи от много неща и не ми е това специалността и сигурно ще кажа някоя глупост :)

Та като цяло, издирването на виновниците е сложен процес и аз не бих вземал никакви ферити докато не се убедя че някоя гадинка е виновна и знам точно каква част от обхвата зацапва и знам че мога да я умълча. Най-добрият начин за откриване на гадинките е да се разходиш с лаптопа (на батерия) и да наблюдаваш дали в зависимост от това къде си не става по-шумно на някой обхват, оттам дали ако изключиш този уред е по-добре и т.н. и т.н. На мен за да се сдобия с идея за шумящите гадове вкъщи ми трябваха не знам, може би 2-3 месеца, повечето успях да ги накарам да замълчат, но с климатика и 12v луничките и досега не съм успял. От добрата страна, доста по-дисциплинирано съм си подвързал кабелите от компютъра хехе :)

Иначе, не съм ползвал ферити-пръчки, само щракалки и пръстени засега :)

Потребителски аватар
nradkov

Мнениеот nradkov » ср окт 19, 2016 6:47 pm

Днес не издържах и поръчах един SDR
images.jpg
images.jpg (6.13 KиБ) Видяна 1215 пъти

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет окт 20, 2016 6:00 am

Вчера ми пристигна SDR-а с тунер R820T2, но още не съм го тествал дали е наистина по-чуствителен от стария с тунер R820T:
Изображение
При първа възможност ще го изтествам и естествено ще споделя тук.

Потребителски аватар
nradkov

Мнениеот nradkov » чет окт 20, 2016 7:16 am

А това дето съм го поръчал с какъв тунер ли е?

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет окт 20, 2016 8:16 am

nradkov,
линка, който беше пуснал gat3way малко по-горе в темата казва, че този дето си го избрал е с Silicon Labs Si2148-A20
gat3way написа:https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Geniatech_T230

Обаче не знам кой е по-добър и когато дойде твоя ще ги тестваме :D .

Върни се в “Техника / Equipment”