SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 37 пъти
Получил благодарност: : 55 пъти

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот nradkov » чет окт 20, 2016 9:07 am

:chores-chopwood:
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Funke 4595
amplifier home - TGN ULNA3036HS DVB-T MKIV
amplifier mobile - Terra - 011
amplifier country house - Terra - 011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 39 пъти
Получил благодарност: : 49 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет окт 20, 2016 11:15 am

nradkov,
Гледам ТУК и ТУК и си мисля, че твоя донгъл MyGica T230 няма да може да се ползва за SDR. Възможно е и да бъркам ще разберем като го получиш. Но има едно голямо предимство пред моите, а именно че под андроид също е ТВ-тунер, защото моите под андроид са само радио.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет окт 21, 2016 7:12 am

Снощи започнах първите тестове на новият ми DVB-T донгъл с тунер R820T2 (синият) и го сравнявах със старата версия с тунер R820T (черният).
Изображение
Потвърди се писаното из интернет, че новия работи с драйверите на старият ( старият беше инсталиран като ТВ тунер и след като свързах новия с компютъра нямаше инсталиране на драйвери).

Като за начало опитах приеми на българските мултиплекси. Използвах малка телескопична антена и сигнала на 53 канал от Петрохан, за да затрудня максимално приема.
Сканирах с новия донгъл:
Изображение
Както се вижда от снимката без проблемно сканиране на 53 канал.
Картината също "тече" без проблем, телетекста е пълен (на латиница, но изцяло функионален). Може да се види и Input traffic information:
Изображение
След което подмених донгълите. Без промяна на антената и със същият компютър.
Старият определено имаше трудност да визуализира картината:
Изображение
Телетекста със стария донгъл губи знаци:
Изображение

Ето събрани заедно данните от Input traffic information за по-лесна съпоставка:
Изображение
Потвърдиха се и тези предварителни очаквания :banana-stoner: :banana-tux: :banana-wrench: :
RADIOTO написа: ...... в интернет информацията е че R820T2 е по-чувствителен (More sensitive than the older R820T tuner. 100% compatible with software for the older R820T ....).

Този тест е с ProgDVB.
След това сканирах с TransEdit и същата малка телескопична антенка:
И двата донгъла показаха еднакъв резултат по 25 програми:
Изображение

Естествено тестовете ще продължат :tools-hammerdrill: и по другите обхвати (не само на дециметровия) и с другите споменати из темата софтуери. Като има резултат ще пиша пак.

Потребителски аватар
nradkov

Мнениеот nradkov » пет окт 21, 2016 9:51 am

Интересно би било и Т2 стика как се справя с Петрохан, сравнен с другите два. :think:
Като дойде моя ще помагаш за програми и др. необходими нещица.:confusion-helpsos:

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет окт 21, 2016 10:52 am

Тествал съм го. DVB-T2 стика ми е с тунер R828D и е по-слаб на българските мултиплекси и на ФМ от стария ми донгъл с тунер R820T (черния на горната снимка).

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет окт 21, 2016 5:48 pm

Сутринта избързах, като написах че ще тествам двата SDR-a на други честоти извън дециметровия обхват :lol: .
Бях споменавал, че SDR-и ги продават с основна функция "Цифров тунер за телевизия", но с програмата TVSharp стават и тунер за аналогова телевизия.
Тази вечер ги проверих на аналогова телевизия.
Ето как работи стария (черен) SDR:
Изображение
и ето как новия (син):
Изображение

Аз лично не виждам съществена разлика.
А на честотите, на които сигнала е по-слаб и двата не отварят:
Изображение

Опитах и на ФМ, как се държат. И двата просвирват сръбското "Бела ми", но синият при 2,7 db софтуерно усилване:
Изображение

а черният при 12,5 db софтуерно усилване:
Изображение

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » съб окт 22, 2016 7:10 am

gat3way написа:Чел съм нейде из reddit че R820T2 стикчетата се казвали така, защото подържали DVB-T2, но може просто да е нечия развинтена фантазия това. Няма и как да го потвърдя, нямам възможностите за DVB-T2 прием, за да тествам.
.................

Днес тествах синия стик с R820T2 тунер на сръбската телевизия (DVB-T2). Ето резултата:
Изображение
Въобще не отчита наличие на сигнал на 35 канал.
Имам програмите сканирани с Astrometa-стика (той е с тунер R828D и си е DVB-T2), опитах дали при сканирани вече ще има резултат:
Изображение
Сигнала е на ниво грешка 1240-1280 по Самсунга (той спира при ниво 2000). Астрометата се затруднява (много е капризен на сигнал), но все пак дава картина:
Изображение

Тези тестове са с ProgDVB и драйверите на стария стик. Не знам дали с други драйвери може да има друг резултат.

С TransEdit синият също не успява да сканира 35 канал.

gat3way
Получил благодарност: : 10 пъти

Мнениеот gat3way » нед окт 23, 2016 1:40 pm

Искам само да вметна нещо. Това което на sdr# е описано като "RF Gain" не е "софтуерно" усилване, а си е съвсем истинско (па макар и софтуерно контролируемо) усилване на аналоговия сигнал, преди да се смеси със сигнала от осцилатора, да се филтрира и полученото да се дискретизира. От "софтуерно" усилване (например умножение на всяка дискретизирана стойност с константа) няма много смисъл - колкото и да го правиш, SNR-а на приетия сигнал е един и същ, като прекалиш съответно ще започне само да се влошава. Та тази "врътка" в софтуера контролира съвсем истинско, аналогово стъпало (всъщност са три при r820t донгълите, но в драйвера има lookup таблица със стойности на трите спрямо входната стойност за gain, до ден днешен трите отделни gain регистъра не са "изнесени" за потребителския софтуер, поне под линукс).

Съответно понеже е "аналогов" усилвателя, има разни нелинейности, с промяната в усилването се променя и шумовото число на самия донгъл и опростено казано има оптимална стойност на gain-а в която съотношението сигнал-шум е най-добро - увеличиш ли повече gain-а, то се скапва, намалиш ли го - пак се скапва. Естествено, тази оптимална стойност силно варира не само от типа донгълче, ами и от честотата на която приемаме и дискретизираме (и съответно колко е "чист" ефира там), от местни смущения, от вида на антената и т.н и т.н. Та оптималната стойност на gain-а винаги е нещо което се определя "на око". При мен "алгоритъма" за това е силно свързан с ползвания софтуер (gqrx) и с цветовата палитра на waterfall-а и не бих казал че е особено "научен" подхода, но е някакъв компромис, защото нямам време да си избирам референтен сигнал и да го меря колко dB е над шумовия фон при различни стойности на gain-а - а дори и да имах време, пак нямаше да е особено научен подхода :)

Потребителски аватар
nradkov

Мнениеот nradkov » чет ное 03, 2016 7:09 am

IMG_20161103_084326.jpg
IMG_20161103_084326.jpg (213.52 KиБ) Видяна 842 пъти

Това е мойто приемниче, което ми скъси живота снощи докато го подкарам с наличната на диска Тотал медия.
Опитах се да сваля и програмите, които използвате - в постовете на RADIOTO но безуспешно (trans edit/ProgDVB), явно не мога да справя сам :handgestures-salute:
Иначе изкара нашите програми от София са антенката, но ми се струва, че не става за ФМ защото, като дам да търси ФМ станции ми изписва, че няма устройство :o .
Та интересува ме от къде да сваля въпросните програми и кое приложение за Андроид да си сваля на телефона за да мога да гледам и да си играя.

Потребителски аватар
plevel
Благодарил: 32 пъти