SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 59 пъти
Получил благодарност: : 71 пъти
Контакти:

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот RADIOTO » вт апр 11, 2017 10:41 am

rtl-sdr предупреждават, че в ebay и aliexpress са се навъдили продавачи на фалшиви донъли (SDR).
Изображение
http://www.rtl-sdr.com/warning-r820t2-r ... press-etc/

Донгълите се предлагали, като такива с R820T или R820T2 чип, а в действителност пращали донгъли с чип FC0012.
Основната разлика е, че донгълите с R820T или R820T2 позволяват приеми в обхвата от 24 MHz до 1766 MHz, а донгълите с FC0012 в обхвата 22 – 948 MHz.
Най-сигурно е да се отвори донъла и да се провери вътре какво е налично.

Предупреждават и че са видяли продажби на техния донгъл на цени под себестойност от акаунти, които като направят няколко продажби и изчезват. За такъв тип измама и ebay и aliexpres предлагат защита, като докладваш, че не си получил стоката.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » вт апр 11, 2017 5:38 pm

Заради горната новина с фалшивите SDR-и, тази вечер направих дисекция на моите SDR-и :lol: :
Изображение
Оказва се, че и трите ми SDR-и съдържат чиповете, за които е пишело в описанието им.
Лесно се отварят с отвертка или нож.

Потребителски аватар
martintzvetomirov
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 15 пъти

Re: RE: Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот martintzvetomirov » вт апр 11, 2017 5:57 pm

Не е необходимо да ги разглабяте за да видите какъв е чипа. DVB-T Driver-а за Андроид може софтуерно да идентифицира чипа и го показва на екрана в "Advanced mode".

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
SDRTouch - софтуерен приемник за Андроид
AerialTV - цифрова ефирна телевизия за Андроид

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » ср апр 12, 2017 9:56 am

Марто,
DVB-T Driver-а за Андроид може ли да различи R820T от R820T2?

При мен и на двата DVB-T черният (R820T) и синият (R820T2) дава еднаква индикация.
Изображение Изображение
Освен отварянето от снощи, което показва, че са с чипове R820T и R820T2 съм ги и тествал и определено синият е по-чуствителен от черният.

Спомних си, че @plevel беше показвал за неговият DVB-T2:
Изображение

Потребителски аватар
martintzvetomirov
Благодарил: 1 път

Re: RE: Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот martintzvetomirov » ср апр 12, 2017 10:12 am

Здравей,

Драйвера не може да различи R820T от R820T2 и изглежда софтуерно няма значение - и двата се държат еднакво.

Писах че драйвера може да различи FC0012 от R820T* . FC0012 е различен чип и си има отделен код за него, за това драйвера трябва да го познава.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
SDRTouch - софтуерен приемник за Андроид
AerialTV - цифрова ефирна телевизия за Андроид

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » ср апр 12, 2017 4:00 pm

gat3way,
с бавни темпове се опитвам да направя действаща и при мен идеята ти с мрежовото филтърче :D .
gat3way написа:Това е възможно, а също е възможно и да е проблем със захранването. При всички положения, вземи активен хъб (със захранване) - с пасивните може да си имаш проблем дори с първия донгъл, а вържеш ли втори - проблемите са почти на 100% гарантирани.

Замислих се дали захранването на активния хъб няма също да има вредни излъчвания? Има ли нещо, като показатели, което да търся в активния хъб и в частност в показателите на захранването му?

gat3way

Мнениеот gat3way » чет апр 13, 2017 6:18 pm

Ще има, но нали тях ще ги филтрираме, поне захранването де. Няма какво толкова толкова да се гледа, произволен хъб (но да е 2.0) става.

Common mode филтър на жиците за данните не можем да слагаме обаче, въпреки че твърдят че сигналите са диференциални, не знам каква точно е драмата, но като съм чел спецификациите, това нещо е допустимо само за USB 1.1. Аз естествено пробвах въпреки всичко - резултатът беше че не виждаше устройството. И като цяло, жиците за данните колкото по-малко се пипат, толкова по-добре :)

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » вт апр 18, 2017 1:19 pm

След като колегата marcel90 даде възможност за отдалечен достъп до неговият донгъл се сетих, че в тази тема не съм показвал как става.
Ако някой друг има желание да опита.

Достъпих донгъла на marcel90 през SDR Touch .
Първото и най-важно условие е да имате интернет връзка. НЕ ТРЯБВА да включвате собствен донгъл.
В "Настройки" поставих Sampling rate на 0,256 msps, както препоръча marcel90, а Spectrum size си ми беше 1024 (по подразбиране).
След това се натиска "Отвори" и се отваря диалогов прозорец от който се избира: "Мрежова връзка към RTL TCP"
Изображение

След това се въвежда адреса sdrtest.ddns.net port 5900. В момента работи само с един потребител и е възможно да не Ви допусне, ако някой друг се е вързал вече. Но ако няма друг потребител сте вътре и можете да преслушате радиоскалата в Крайова.
Изображение

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет апр 21, 2017 12:29 pm

Марто е пуснал официално Aerial TV в play.google, а SDR- RTL са обявили това на читателите си с нарочно съобщение http://www.rtl-sdr.com/aerial-tv-androi ... -released/ , в което са вградили и клипа ми с първоначалният тест на програмата ;-) :
Изображение
Прочуваме се ;-) . "Брандирал" :lol: съм клипа с dxing.org .

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » нед май 07, 2017 5:38 pm

Лошото време днес ми даде възможност да осъществя два SDR-проекта, за който не ми оставаше време напоследък.
Първият. Осъществих схемата на колегата gat3way@ с мрежовото филтърче:
Първо, отивате в някой магазин за електроника и си купувате едно мрежово филтърче, те са има-няма няколко левчета и изглеждат нещо такова:
Такива стряскащи стойности като 250V, 10A не означават че няма да работи и на 5V, няколкостотин милиампера, филтрите за разлика от усилвателите са "пасивни", няма какво да им се захранва, така че няма страшно.
След това срязвате внимателно изолацията на USB кабела, възможно по-близо до SDR-чето. USB кабела има 4 жици вътре и те са по стандарт оцветени в червено (DC захранването), черно (земята), другите 2 са жиците за данните, ОСТАВЕТЕ ГИ НА МИРА. Внимателно срязвате червената жица и я връзвате към филтъра или на входа/изхода му които са за "фаза" или за "нула", другите два ги оставяте висящи. Вътре във филтъра обикновено има една индуктивност и кондензатор, който би трябвало да "отвежда" променливия ток към земята, та от голямо значение е как ще заземите филтъра. В апартаментите, особено от втори етаж и нагоре, няма "чисто" хубаво заземяване. Лесният вариант е да срежете GND жицата и да я вържете към корпуса на филтъра и оттам към донгъла, това работи, но не е оптимално.
При мен (понеже сградата е нова и елинсталацията е направена като хората) - пробвах да ползвам зелената жица за земята на елмрежата. Това беше малко по-добър вариант, отколкото да ползвам USB земята за филтъра. Предполагам, могат да се ползват ВиК метални тръби за целта (нямам такава възможност тук), но там биха могли да се появят други проблеми, та както и да е - заземяването на елинсталацията е относително приличен вариант тук.
Ефектът като цяло тук е радикален - доооооста по-чист ефир, доста по-малко шум, снощи оставих софтуера да слухти за JT65, имам за една вечер поне 30-тина спота от Щатите и още толкова от Карибите и Южна Америка на 40м, не е нужно да казвам че откакто се помня, никога не съм виждал такова нещо, не казвам че не може да се дължи на някакво чудесно прохождение, но ме съмнява, а разликата е твърде забележителна дори визуално, така на waterfall-а.
Като цяло, нямах изобщо такива очаквания, но ефектът беше радикален.И все пак, мрежовите филтри изобщо не са идеалното решение, моят филтър работи много добре на СВ обхвата, но при по-високи честоти почва да не е толкова ефективен. Понеже имах и втори филтър, вързах ги последователно и ефектът беше по-добър, очаквах да има пад на напрежението, който да е проблемен за airspy-а, но нямаше такова нещо, работи си стабилно вече денонощие.
Но пък като за нещо което няма какво много да му се мисли и става бързо и лесно....абе направо съм очарован.

Описанието на gat3way@ е достатъчно ясно. Аз ще се опитам да го визуализирам ;-) , с уговорката, че повече от десетилетие не бях питал поялник :lol: :
Работих по тази схема:
Изображение

Нужните продукти ;-) :lol: :
Изображение Изображение
срязвате внимателно изолацията на USB кабела, възможно по-близо до SDR-чето

Изображение Изображение
Внимателно срязвате червената жица и я връзвате към филтъра или на входа/изхода му които са за "фаза" или за "нула",

срежете GND жицата и да я вържете към корпуса на филтъра и оттам към донгъла, това работи, но не е оптимално

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Резултата:
Изображение

SDR-а светна :lol: позитивен резултат от първият тест :lol: Отне ми максимум 40 минути.
Изображение

Тествах и с AerialTV на колегата martintzvetomirov@:
Изображение Изображение
Работи!
Естествено сега предстой тест на къси вълни. Ако няма гръмотевици още тази вечер ще опъна жицата :lol: .

Върни се в “Техника / Equipment”