SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 95 пъти
Получил благодарност: : 114 пъти
Контакти:

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот RADIOTO » вт апр 11, 2017 10:41 am

rtl-sdr предупреждават, че в ebay и aliexpress са се навъдили продавачи на фалшиви донъли (SDR).
Изображение
http://www.rtl-sdr.com/warning-r820t2-r ... press-etc/

Донгълите се предлагали, като такива с R820T или R820T2 чип, а в действителност пращали донгъли с чип FC0012.
Основната разлика е, че донгълите с R820T или R820T2 позволяват приеми в обхвата от 24 MHz до 1766 MHz, а донгълите с FC0012 в обхвата 22 – 948 MHz.
Най-сигурно е да се отвори донъла и да се провери вътре какво е налично.

Предупреждават и че са видяли продажби на техния донгъл на цени под себестойност от акаунти, които като направят няколко продажби и изчезват. За такъв тип измама и ebay и aliexpres предлагат защита, като докладваш, че не си получил стоката.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » вт апр 11, 2017 5:38 pm

Заради горната новина с фалшивите SDR-и, тази вечер направих дисекция на моите SDR-и :lol: :
Изображение
Оказва се, че и трите ми SDR-и съдържат чиповете, за които е пишело в описанието им.
Лесно се отварят с отвертка или нож.

Потребителски аватар
martintzvetomirov
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 18 пъти

Re: RE: Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот martintzvetomirov » вт апр 11, 2017 5:57 pm

Не е необходимо да ги разглабяте за да видите какъв е чипа. DVB-T Driver-а за Андроид може софтуерно да идентифицира чипа и го показва на екрана в "Advanced mode".

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
SDRTouch - софтуерен приемник за Андроид
AerialTV - цифрова ефирна телевизия за Андроид

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » ср апр 12, 2017 9:56 am

Марто,
DVB-T Driver-а за Андроид може ли да различи R820T от R820T2?

При мен и на двата DVB-T черният (R820T) и синият (R820T2) дава еднаква индикация.
Изображение Изображение
Освен отварянето от снощи, което показва, че са с чипове R820T и R820T2 съм ги и тествал и определено синият е по-чуствителен от черният.

Спомних си, че @plevel беше показвал за неговият DVB-T2:
Изображение

Потребителски аватар
martintzvetomirov
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 18 пъти

Re: RE: Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот martintzvetomirov » ср апр 12, 2017 10:12 am

Здравей,

Драйвера не може да различи R820T от R820T2 и изглежда софтуерно няма значение - и двата се държат еднакво.

Писах че драйвера може да различи FC0012 от R820T* . FC0012 е различен чип и си има отделен код за него, за това драйвера трябва да го познава.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
SDRTouch - софтуерен приемник за Андроид
AerialTV - цифрова ефирна телевизия за Андроид

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » ср апр 12, 2017 4:00 pm

gat3way,
с бавни темпове се опитвам да направя действаща и при мен идеята ти с мрежовото филтърче :D .
gat3way написа:Това е възможно, а също е възможно и да е проблем със захранването. При всички положения, вземи активен хъб (със захранване) - с пасивните може да си имаш проблем дори с първия донгъл, а вържеш ли втори - проблемите са почти на 100% гарантирани.

Замислих се дали захранването на активния хъб няма също да има вредни излъчвания? Има ли нещо, като показатели, което да търся в активния хъб и в частност в показателите на захранването му?

gat3way
Благодарил: 3 пъти
Получил благодарност: : 35 пъти

Мнениеот gat3way » чет апр 13, 2017 6:18 pm

Ще има, но нали тях ще ги филтрираме, поне захранването де. Няма какво толкова толкова да се гледа, произволен хъб (но да е 2.0) става.

Common mode филтър на жиците за данните не можем да слагаме обаче, въпреки че твърдят че сигналите са диференциални, не знам каква точно е драмата, но като съм чел спецификациите, това нещо е допустимо само за USB 1.1. Аз естествено пробвах въпреки всичко - резултатът беше че не виждаше устройството. И като цяло, жиците за данните колкото по-малко се пипат, толкова по-добре :)

Върни се в “Техника / Equipment”