SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 64 пъти
Получил благодарност: : 77 пъти
Контакти:

SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот RADIOTO » пон сеп 19, 2016 9:12 am

В тази тема предлагам да обсъждаме:
- SDR приемниците;
- опита, който трупаме с тях;
- софтуера, който ползваваме за тях;
- съвети за по-пълноценното им ползване;
- и всичко друго свързано с тях ;) .
Като за начало ще цитирам един мой постинг от август 2013 г. в отговор на Kwazimodo относно промяната на ТВ-тунер в SDR:
В комплекта има диск с код от които можеш да инсталираш програмата BlazeTv и с нея можеш да гледаш цифрова ефирна телевизия, НО за мен е по приятно да ползвам донгъла с ProgDVB (има безплатна версия, която можеш да свалиш от ТУК).
За да можеш да слушаш радио чрез него е необходимо да се извършат някой промени ТУК е описано най-добре, но е на английски.
На кратко, ако имаш само един USB-порт на компютъра ще е по неудобно защото защото трябва да избираш дали да бъде SDR или TV-тунер.
За да работи като SDR трябва да смениш driver-а, с който ще се ползва usb-донгъла. За целта има разработена програмка, която се казва Zadig. Тук е - zadig.akeo.ie - актуалната версия на програмката.
Най-добре на един USB-порт да го инсталираш като SDR, а на друг USB-порт като ТВ тунер.
От тук може да си свалиш пакета - Публикувания преди 3 години линк не е активен, ето актуален http://airspy.com/download/
в него има и Zadig (ако не си го свалил вече).
Разархивираш го и стартираш install.bat
Инсталатора създава папка sdrsharp от нея стартираш файла SDRSharp.exe
От тук почва едно ГОЛЯМО ръчкане :D и аз още не съм тествал всичките му функции.
За да знаеш на кои честоти работи е важно да знаеш какъв е чипа вътре в донгъла. Този който си избрал е с чип FC0013 следователно трябва да работи в тези граници: 22 - 1100 MHz.
Това значи, че FM (87,5-108MHz) можеш да си ги слушаш без проблеми. В комплекта има малка антена, но ако държиш на далечен прием трябва да се снабдиш с външна антена и mcx connector.
Средни вълни няма да можеш да хващаш с него, а от късите само сигнал на 11м (25,6 - 26,1 MHz ).

Ето тук намирам информация за различните чипове: http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/rtl-sdr и http://www.rtl-sdr.com/about-rtl-sdr/
Tuner Frequency range
Elonics E4000 52 - 2200 MHz with a gap from 1100 MHz to 1250 MHz (varies)
Rafael Micro R820T 24 - 1766 MHz
Rafael Micro R828D 24 - 1766 MHz
Fitipower FC0013 22 - 1100 MHz (FC0013B/C, FC0013G has a separate L-band input, which is unconnected on most sticks)
Fitipower FC0012 22 - 948.6 MHz
FCI FC2580 146 - 308 MHz and 438 - 924 MHz (gap in between)

Софтуера, който ползвам освен описаният по-горе ProgDVB:

- TransEdit - http://www.dvbviewer.com/griga/TransEdi ... indow.html Моята версия е стара, но върши работа. Благодарност на plevel ;) за него. Ето прием на сръбската телевизия с него в София:
Изображение

- VLC - http://www.videolan.org/ - разпознава само DVB-T - стика, DVB-T2 не го разпознава. Ето какво приех с него в Варшава:
Изображение

И няколко съвета, които си спомням от колегата gat3way:
- донгъла да бъде допълнително екраниран, защото самият той няма никаква екранировка.
- да се ползва USB удължител, за да е по далече от компютъра.
- ако го ползвам на лаптоп само на батерия, че захранването също внася шумове.

И за финал на първия пост в тази тема. Няколко доразвити SDR-a:
- NooElec NESDR SMArt - Premium RTL-SDR w/ Aluminum Enclosure, 0.5PPM TCXO, SMA Input & 3 Antennas. RTL2832U & R820T2-Based - http://www.wimo.com/dx-patrol-sdr-wide- ... ver_e.html това е за 28 $ .
- HackRF One Software Defined Radio: Bundle - http://www.nooelec.com/store/sdr/sdr-bu ... ackrf.html - 313 $ .
- DX-Patrol SDR - http://www.wimo.com/dx-patrol-sdr-wide- ... ver_e.html - 100 Евро.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот RADIOTO » вт сеп 20, 2016 5:55 pm

Ето и едно упътване в pdf-формат за използването на rtl-sdr, от което мисля можем да извлечем доста полезност - ТУК
Същото се предлага на цена от 9,95 $ за ebook ;) , а на горния линк е просто без заглавна страница ;) :
Изображение

Ето и едно рекламно клипче на SDR в метална кутийка и какво се случва с него когато попадне под гумите на автобус:

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пон сеп 26, 2016 5:20 pm

Донъгълите, които преправяме на SDR-и ги продават с основна функция "Тунер за цифрова телевизия".
Днес изпробвах една от програмите описана в Упътването от предишният ми постинг - TVSharp.
И виждам, че може да го ползваме и за аналогов ТВ тунер.
Пробите правих с "кабелната" телевизия, която приемам с ефирната антена, ето снимки:

Изображение

Изображение

Изображение

Тези програми излизат цветно и със звук на телевизора и явно тунера на донгъла е по-слаб, защото не извадих звук и картината, както виждате е черно бяла. А може и да не съм напипал правилните настройки, но ще опитвам ;) .

P.S. Забравих да напиша, че "инсталирането" на програмата TVSharp е доста опростено.
Просто се сваля zip-а и се разархивира на желано от потребителя място на компютъра.
В разахивираната папка има изпълним файл TVSharp, стартира се и програмата вече е готова за ползване.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » ср сеп 28, 2016 7:23 pm

В горните постинги писах за използването на SDR с настолен компютър или лаптоп с windows.

SDR-a ползвам одавна и с Android-устройства, показвал съм вече този клип, в който тествах програмата SDR Touch, с гордост заявявам, че е създателят и е българин и е първата програма за SDR за андроид. Вече има и други.

Днес тествах и програмата Wavesink. Бях прочел някъде в нета, че "просвирва" и DRM сигналите и затова реших да проверя.
И тази програма, както и SDR Touch има две разновидности Wavesink DAB/FM Trial и Wavesink Plus DAB+ FM-RDS.

Първата работи само 5 минути и след това се затваря сама. След затваряне не запомня сканираните канали и след повторно пускане се налага втори път отново сканиране и чак след това да по ръчкаш за малко. Сканира само за DAB и FM, но не и за DRM.

При втория вариант Wavesink Plus DAB+ FM-RDS положението е доста по-стабилно :D .
При стартиране търси връзка с интернет за да удостовери, че лиценза ти е валиден и започва да сканира за DAB сигнали:
Изображение
След него търси ФМ сигнали:
Изображение
И на края за DRM+ (а не за DRM, както бях прочел някъде в нета):
Изображение
Изображение Изображение

Както се досещате DAB и DRM+ сигнали в София не намери.

Изображение

На автоматично търсене в най-добрия случай (от няколкото ми опита) намери 14 програми на ФМ, но програмата предлага и ръчно (manual) търсене и там тунера просвирва повечето софийски честоти и силните от Петрохан (99,5 MHz и 101,4 MHz). Не се справи с 87,6 MHz и 94,9 MHz от София, 104,4 (от Цариброд, връх Басара) и с 88,8 MHz (от Панагюрище), които други по-обикновенни радиа вадят без проблем.
Изображение
Изображение

Менюто за настройки е доста постно:
Изображение

Приятно ме изненада визуализирането на AF list при по-силните сигнали:
Хоризонт:
Изображение
Радио София:
Изображение
Радио Енерджи:
Изображение

Програмата предлага и по юзърфренли интерфейс, ако просто искаш да слушаш, а не да ръчааш, като мен :D
Изображение
Изображение
Изображение

Като цяло според мен е възможно да се ползва при пътуване за кратко в страни, където има DAB и DRM+ сигнали, защото се налага просто да си носиш андроид телефона, SDR, кабелче и антенка.

П.С. Пробите ги правих с 5 елементна ФМ антена.

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 77 пъти
Получил благодарност: : 97 пъти

Мнениеот nradkov » ср сеп 28, 2016 7:53 pm

Някъде гледах, че се продава такова устройство за целия банд, като може да приема дори и ДВБ Т.
Ето това и нещо се размислих, но доколко става за Dxing?? има ли добра селективност и чувствителност.

IMG_20160928_225713_947.JPG
IMG_20160928_225713_947.JPG (56.7 KиБ) Видяна 2824 пъти
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201/Golden media mania 3
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR/Antenna-DL6WU 482 MHz
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Dab antenna http://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG
amplifier home - Tgn-ulna3036/Terra-011/Triax-340012
amplifier mobile - Terra-011
amplifier country house - Terra-011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет сеп 29, 2016 8:06 am

n.radkov,
като чета въпроса ти се замислих, че трябваше да пиша още в първия постинг наблюденията си по този въпрос.
Плюсовете на SDR са:

- Евтин (базовия модел ;-) е под 10 $, естествено има доработки, за които искат и над 1000$ )
- Голям диапазон на приемане (от 22 (25) MHz – 1000 (1700) MHz)
- Лесно преносим и замества няколко устройства (например DAB радио, Тунер за цифрова телевизия, Скенер(и) за Airband, Marineband, радиоаматьорските обхвати, полиция, бърза помощ, пожарна, FM радио, DRM+ радио, тунер за аналогова телевизия и т.н.).

Като гледам резултата от ФМ скана с Wavesink въобще е доста далече от dxing.
На пазара се предлагат DVB-T донгъли с два модела тунери R820T (по-стария) и R820T2 (по-нов). И един донгъл DVB-T2 с тунер R828D.

Теста на Wavesink правих с донгъла DVB-T с тунер R820T (планирам тези дни да си поръчам един базов модел R820T2), в интернет информацията е че R820T2 е по-чувствителен (More sensitive than the older R820T tuner. 100% compatible with software for the older R820T).
Личните ми наблюдения са, че донгъла DVB-T с тунер R820T е по-чувствителен от донгъла DVB-T2 с тунер R828D при приемите на българските мултиплекси и на ФМ.

Доработката, която си показал я има и в вариант „Направи си сам“, ако си добър с поялника я продават за около 20-25$, но мисля, че е с R820T тунер.

Задължително е ползването на добра антена, тази която идва в комплект с базовия модел не достатъчна за всички обхвати (продават я като ТВ антена, но и там само локални приеми може да регистрираш).

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » съб окт 01, 2016 2:26 pm

В упътването, към което дадох линк във втория постинг от тази тема, препоръчват:
- SDR-а да се екранира;
- да се ползва с екраниран usb-удължител (за да се отдалечи от компютъра и съответно от неговите "шумове");
- на удъжителя да се поставят феерити в двата края.

Доработките на SDR са обичайно в метални кутии с цел екраниране, но в нета намерих и такъв вариант за екраниране: Изображение
Чудя се как е решен проблема с охлаждането на "опакованите" по този начин донгъли?

Ето и още едно предназначение на SDR-а, което открих само като снимка без текст и не ми е яснно, каква е целата му:
Изображение

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » нед окт 02, 2016 5:46 am

SDR-a успя да приеме и чуждо радио в София, но не с Wavesink, а с SDR# на компютъра и с българската програма SDR Touch на android устройство:
Изображение
Изображение

Естествено опита правих с най-силния чужд радио сигнал в София - Belle Amie (Белами) на 104,4 MHz.
Условието да постигна приема с sdr-a е наличието на софтуерно усилване в SDR# и SDR Touch, което не е налично при Wavesink. И сегашния тест и предишния с Wavesink са с 5 елементната ФМ антена.

Изображение

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пон окт 10, 2016 1:18 pm

Днес попаднах на още едно упътване за употреба на SDR-ите.
И то се продава, този път за скромните 6$ в амазон.
А ето от ТУК можете да си го свалите в epub или pdf формат под текста DOWNLOAD OPTIONS .

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет окт 13, 2016 6:56 am

Ето още едно Упътване за ползване на SDR, но с MATLAB - ТУК.
Цената на Matlab (от mathworks.com) плаши :D - 2 650 $ , но за безстрашните има замунда :mrgreen: .
Аз все още не съм опитвал тази колаборация (между SDR и MATLAB), но ако някой се престраши нека пише резултата ;-) .

Върни се в “Техника / Equipment”