SDR приемници/Software Defined Radio

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

gat3way
Получил благодарност: : 12 пъти

Re: SDR приемници/Software Defined Radio

Мнениеот gat3way » чет окт 13, 2016 10:18 pm

RTL-SDR като за нещо което струва около $10 е мнооого добра играчка. В крайна сметка имаш rx-only софтуерно радио, което:

* може да оперира между 25 и 1800 mhz (с известни разновидности и забележки)

* sample rate от 2.4M/s, което означава че "виждаш" 2.4MHz широк "отрязък" от радиоспектъра по всяко време, това спокойно включва примерно произволен концертен банд на КВ, теоретично (на бърза машина) спокойно би могъл да демодулираш и записваш на диска едновременно ВСИЧКИ станции излъчващи в даден момент във въпросния концертен банд, да видим кое радио колкото и скъпо да е, ще го направи това :)

* Прилично много софтуер и прилично голямо community, не знам как е под уиндоус, но под линукс лесно се автоматизират интересни задачи (примерно искаш да декодираш и запазваш в база всички NAVTEX емисии на Радио Варна или искаш автоматично да приемаш спътниково изображение от NOAA спътниците и да си играеш на синоптик, или в реално време да наблюдаваш самолетите прелитащи над теб върху google maps карта примерно - не е толкова сложна задача)

* И да, разбира се, понеже е софтуерно радио, възможностите са неограничени да правиш неща, които иначе биха изисквали скъп специализиран хардуер, това си е по по "дефиниция" така да се каже. Леснотата на демодулиране и декодиране на разни цифрови сигнали, придава някакъв специален привкус на цялата работа, съвсем различно става, например много хора казват как късите вълни са нещо загиващо - сега да, концертните станции намаляват прогресивно, но с цифровите излъчвания там, нещата са съвсем различни и надали ще загинат скоро :)

* Без никакви хардуерни модификации, само с един модифициран драйвер, може все пак да оперира и на КВ честоти, сега разбира се отвратително, но пак е нещо.

Но от друга страна, тъй като все пак е $10 играчка, човек не трябва да очаква чудеса:

* Лоши до никакви възможности за прослушване на КВ честоти. Одеве споменах моднатия драйвер, но това е доста....некачествено. С хардуерна модификация (запояване на антена-жица директно към единия от пиновете на тунера) е малко по-добре, но модификацията (т.нар direct sampling) е рискова, понеже пиновете са съвсем дребни, bypass-ваме ESD диода и съвсем малко статично електричество от антената може да изпържи чипа. И отново не е качествено, понеже липсва филтриране. Качественият вариант за опериране на КВ честотите е с т.нар "upconverter" който обикновено струва повече от самия RTL-SDR.

* Никакво филтриране на входа, хубавите скенери и скъпите софтуерни радиа имат банки филтри в зависимост от обхвата - което води дотам че силни сигнали на близки и не толкова близки честоти могат да правят всякакви отвратителни мизерии, продуктите на разни интермодулации могат да цъфват най-неочаквано там където не би трябвало да ги има, много силни сигнали дори да не са в семплирания честотен обхват могат да направят приемника "глух" (редовен номер с FM станции и близки GSM клетки примерно). Ако искаш наистина безпроблемен прием на даден обхват, нещата се решават генерално с връзване на bandpass филтър правен за нужния банд някъде между антената и приемника, а това може да не е много достъпно и/или евтино решение. В други случаи (примерно силни FM станции които правят проблеми), външни bandstop филтри помагат, за щастие точно за това решението е евтино (готови FM trap филтри се продават дори из магазините за електроника тук-таме, а иначе от amazon или ebay са на смешни цени).

* Никакво филтриране на USB порта, поради което всякакви гадости идващи от компютъра през USB кабела, имат навика да "изплуват" тук-там. Това е особено валидно за по-ниските честоти и там е огромен проблем - затова точно тунерчетата се връзват не директно в компютъра, а с USB кабел, на който се щракат или навиват ферити.

* Тунерите обикновено са лошо екранирани, което е още един път по който паразитните смущения се намесват в картинката (*)

* АЦП-то бълва 8-битови семпли, което налага ограничение на dynamic range-а от грубо ~48dB. С прости думи ако в обхвата на който слушаш има някакъв силен и някакъв слаб сигнал, вероятно ще бъдеш прецакан, гонейки слабия сигнал. Съществуват по-скъпи SDR-и примерно с 12-битов АЦП и точно в такива случаи разликата между тях и RTL-SDR-ите може да е забележителна. Хубавата новина е че до известна степен това може да се коригира съвсем със софтуерни средства - ако накараш устройството да работи на максималния 2.4msps семплинг рейт и използвайки висок decimation. Много от софтуера за обща употреба (gqrx, SDR#) го позволяват това. Но пак не е същото.

* Нямаме възможност да подаваме напрежение за външен антенен усилвател, а това би било полезно (*)

* Осцилаторчето не е качествено и не е добре калибрирано, което води до нуждата за настройка на ppm грешката и температурните вариации, като цяло обаче стикчето "загрее" ли, стига да няма резки промени в околната температура, това си се държи относително прилично. (*)

(*) - продават се усъвършенствани RTL-SDR стикчета специално за SDR цели, където имаме доста подобрения - от софтуерно контролирано подаване на 5V напрежение за външен усилвател, през метална кутийка за екраниране и TCXO осцилатор, при който ppm грешката е под 1 и е адски стабилен.

Като цяло, само по себе си, стикчето не може да се пребори със скъп скенер поради гореизброените причини. Но хубавото е че с малко усилия и малко допълнителни разходи, може да се превърне в сериозна конкуренция (а във финансово отношение - определено размазващо конкуренцията).

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 46 пъти
Получил благодарност: : 68 пъти

Мнениеот nradkov » пет окт 14, 2016 1:09 pm

:clap: :clap: :clap:
Много изчерпателно, ще ми е нужно и да ме насочите към даден конкретен модел.
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR
amplifier home - TGN ULNA3036HS DVB-T MKIV
amplifier mobile - Terra - 011
amplifier country house - Terra - 011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

gat3way

Мнениеот gat3way » пет окт 14, 2016 1:44 pm

Препоръчвам "подобрените" варианти (само че са по-скъпи, $25):

http://www.rtl-sdr.com/buy-rtl-sdr-dvb-t-dongles/

Аз съм поръчвал оттам, макар и за старите R820T2 тунерчета които бяха почти без модификации, изпратиха ми ги от някакво странно място (channel islands) и чаках малко повече от седмица. Но гледам че доста са ги подобрили и ако се наложи да пазарувам, бих си взел пак оттам.

Иначе и в Зора продават RTL-SDR стикове под формата на "DVB-T USB стик Hama" (само че е с FC0013 тунер). За горе-долу същите пари. Между другото не е толкова зле, дори е (субективно) малко по-чувствително в FM обхвата от R820T стиковете. Но работи някъде до 1000MHz и има разни "дупки" в честотния обхват, т.е неизползваемо е примерно ако искаш да си направиш ADS-B самолетен "радар".

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 46 пъти
Получил благодарност: : 68 пъти

Мнениеот nradkov » пет окт 14, 2016 2:08 pm

И още нещо, тези които ги продават в БГ и на тях пише, че са за ДВБ Т телевизия с нужната програма предполагам, че не би трябвало да имат проблем и с Т2.
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR
amplifier home - TGN ULNA3036HS DVB-T MKIV
amplifier mobile - Terra - 011
amplifier country house - Terra - 011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

gat3way

Мнениеот gat3way » пет окт 14, 2016 2:20 pm

Мне съм сигурен. Тези с FC0013 и R820T чиповете със сигурност не подържат DVB-T2 или поне така знам. За съжаление, точно по този въпрос не мога да съм много полезен, защото нямам идея.

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 162 пъти
Получил благодарност: : 23 пъти

Мнениеот PGF » пет окт 14, 2016 5:39 pm

Чета , тук и усещам , че нещо се зарибявам по тези джаджи.Особено , ако има такива за Т2.

gat3way

Мнениеот gat3way » пет окт 14, 2016 6:00 pm

Чел съм нейде из reddit че R820T2 стикчетата се казвали така, защото подържали DVB-T2, но може просто да е нечия развинтена фантазия това. Няма и как да го потвърдя, нямам възможностите за DVB-T2 прием, за да тествам.

P.S май все пак някои от тези стикчета си подържат DVB-T2, това е от сайта на Antti Palosaari:

http://blog.palosaari.fi/2013/10/naked- ... stick.html

...а човекът е много навътре с тези неща, тъй като това му е работата, участва в разработването на v4l кода и разни драйвери за различни тунери в линукс ядрото.
Последна промяна от gat3way на пет окт 14, 2016 6:06 pm, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 47 пъти
Получил благодарност: : 56 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет окт 14, 2016 6:04 pm

pgf, nradkov,
имам такъв и DVB-T и DVB-T2.
DVB-T-то е с R820T чип, а си поръчах и от по-новите с R820T2 чип, но още не е пристигнал.
Досегашните ми наблюдения са, че донгъла DVB-T с тунер R820T е по-чувствителен от донгъла DVB-T2 с тунер R828D при приемите на българските мултиплекси и на ФМ.
А в и-нет информацията е че R820T2 е по-чувствителен от R820T(More sensitive than the older R820T tuner. 100% compatible with software for the older R820T)
Ето през 2014 г. тествах все още на 31 канал :D .

Ако няма звук гледайте тук:

Samsung-а работи при нива 1300-1400 (с добър запас, писал съм вече че спира на 2000), а донгъла не успява да сканира при този сигнал, недостатъчен му е.

gat3way, дай съвет за Upconverter - загледах се в този: http://www.ebay.com/itm/151259990325?eu ... Tags=bu=bu
беше споменавал преди време, че ползваш и ферити. Аз взех екраниран usb-удължител, но чета, че е добре да го екипирам от двата края с ферити. В ebay намирам 3,5,7 и 9 mm. и не съм сигурен, кой размер е подходящ.

gat3way

Мнениеот gat3way » пет окт 14, 2016 6:14 pm

В момента писъкът на модата е spyverter-а от същите хора които правят и airspy SDR-а, за съжаление никога дори не съм го виждал на живо. Преди него, писъкът на модата беше на SV1AFN конвертера, един пич от Атина го прави и продава в ebay - страхотен е и нямам никакви оплаквания от него - има дори вграден усилвател, който се активира с джъмпер, има много добро филтриране на USB захранването, както и много добър lowpass филтър на входа и най-важното, LO-то му е на 200MHz, а не на 100MHz, което само по себе си е супер, никакви противни FM станции не изплуват отгоре (както беше с по-стария дето го ползвах).

Ham-it up не те съветвам (освен ако цената не е определящ фактор). Дори с подобренията дето ги направиха впоследствие. Става ако ще ловиш по-силни концертни станции, но иначе....

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 47 пъти
Получил благодарност: : 56 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет окт 14, 2016 6:24 pm

Естествено няма да гоня концертните станции, така че моя избор отпада.
Гледам офертата на гърка:
http://www.ebay.com/itm/RTL-SDR-HF-up-c ... SwVupTqUeB
Така "гол" ли ги продава на платка или е в кутия?
SpyVerter-а е опакован подходящо.

А за феритите дали има нужда?

Върни се в “Техника / Equipment”