SDR Touch, коментари, впечатления и заявки

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
martintzvetomirov
Благодарил: 1 път
Получил благодарност: : 12 пъти

SDR Touch, коментари, впечатления и заявки

Мнениеот martintzvetomirov » чет яну 05, 2017 10:10 pm

Здравейте колеги,

Аз съм разработчикът зад SDR Touch. Това е SDR приемник за RTL2832U тунери за Андроид устройства. Повече информация за SDR или софтуерни приемници в тема "SDR приемници/Software Defined Radio".

Ежедневно комуникирам с потребители от цял свят. Много ми е интересно какво мисли българската публика. Не спестявайте критиките :)

Питайте въпроси, давайте предложения или просто оставете вашия коментар. Ще се опитам да следя темата и да отговарям.

Поздрави,
Марто
SDRTouch - софтуерен приемник за Андроид
AerialTV - цифрова ефирна телевизия за Андроид

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 54 пъти
Получил благодарност: : 62 пъти
Контакти:

Re: SDR Touch, коментари, впечатления и заявки

Мнениеот RADIOTO » пет яну 06, 2017 7:50 am

Здравей Марто,
от вчерашната ни кореспонденция знам, че едва вчера разбра за новия форум и сигурно не си успял да наваксаш с четене :lol: :lol: :lol: ,
но от два/три месеца следя по-внимателно и AF-листите, които станциите разпространяват чрез RDS-а. Чудейки се защо след тази точка на пътя София - Враца ръчно трябва да избирам 103,4 MHzХоризонт от Враца, а не го намира само радиото на колата и така стигнах до AF-листите.
Аз пък едва вчера видях, че и SDR Touch ги показва.

По същество предложението ми (незнам дали е изпълнимо технически) да му добавиш възможност да възпроизвежда DRM ( не DRM +) и DAB+ .
По план ДАБ ще пускат в България в около края на март, началото на април тази година. Конкуренцията го предлагат като работещ вариант :lol: . A DRM работи на честоти под 24 MHz (долната граница на стиковете) и вероятно за това разработчиците не му обръщат достатъчно внимание, но upconverter-а решава този "проблем". Може би си засичал този софт, но той е за windows. Естествено ще трябва допълнително захранване за upconverter-а, защото телефоните или табетите обичайно имат един USB - порт.

Ако за тестове трябва разписанието на DRM - http://www.dxing.org/viewtopic.php?f=40&t=8 .

Потребителски аватар
martintzvetomirov

Мнениеот martintzvetomirov » нед яну 08, 2017 4:21 pm

Мдам :)

Значи относно форума, спомням си че го бях отварял в един момент още в началото. За съжаление последните години имам все по-малко време да се занимавам с DXing, и не съм отварял никакви подобни форуми от доста време.

Мислил съм за DAB/DRM, но трудно би се вместил в архитектурата на SDR Touch тъй като той е замислен за работа с аналогови сигнали. Архитектурата на WaveSink е по-различна, защото се явява като консуматорски приемник - няма ги типичните SDR благинки като спектър, различни типове демодулация, даже не може да въведеш честота извън FM скалата. По скоро мога да направя отделна програма само за DAB/FM с опростен интерфейс, отделна от SDR Touch. Но вече има Wavesink, така че реално тази ниша на пазара е вече заета.

За това препоръчвам на моите потребители които питат за DAB/DRM да ползват софтуера на колегите от Wavesink.

Иначе ползвал съм Dream с upconverter на Windows.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » ср яну 11, 2017 5:26 am

Здравей Марто,
има ли възможност за "автоматично търсене"?
За сегашният вариант на търсене пише, че работи с честоти предварително записани в "Категории", а дали може да му се създаде функция "Търси" от определена честота докато не намери сигнал над нивото на шума?
Такава функционалност имат радиоскенерите. Примерно дава му честота 430 MHz и натискам търсене и той сам си сканира и спира при първия засечен сигнал, който може и да е чак на 439,150 MHz.

Потребителски аватар
martintzvetomirov

Мнениеот martintzvetomirov » пон яну 16, 2017 8:05 pm

Здравей :) Да, обмислял съм го това. Благодаря за предложението.

Ще опитам да го вмъкна в ъпдейтите живот и здраве. Може би няма да е много скоро, защото изисква преосмисляне на интерфейса.

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » чет яну 26, 2017 7:22 pm

Здравей Марто,
понеже SDR Touch се ползва на малки екрани (телефон или таблет) ми хрумна следната идея (отново не знам дали е технически изпълнима):
Разделителната линия (начертал съм я в червено) да позволява местене на долу или горе. За да се увеличи горната част за сметка на долната и обратно. Така бих намалил обема на "водопада" на екрана, но ще са по-ясно различими слабите сигнали отгоре.
Изображение

Потребителски аватар
RADIOTO
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет яну 27, 2017 8:27 pm

Марто,
направих няколко записа на "Пълния IQ сигнал". В другата тема разказвах за това: viewtopic.php?f=10&t=544&start=70#p3313

SDR Touch не успя да прочете файла, който е създала? Дадох му "Отвори" и после избрах файла и ето резултата:
Изображение

Дали има някаква особеност, която аз не съм спазил? Или специална настройка?

Файла със записа на 89,5 MHz (Енерджи) последствие прослушах (прегледах) с sdrsharp на компютъра, но за моя изненада когато натиснах 89,1MHz (Z-Rock) чувах песента, която е излъчвана по това време по Носталджи на 90 MHz и обратно като натисна 90 MHz чувам песента от Z-Rock. Получил се е някакъв огледален ефект.
Файла може да свалиш от google drive от този линк, ако имаш време за тестове:
.

Потребителски аватар
martintzvetomirov

Мнениеот martintzvetomirov » чет мар 16, 2017 10:51 pm

Здравей, аз малко късно ти виждам поста :)

Нещо не излизат нито снимките нито файла.

Има подробност :) Трябва sampling rate да е кратно на 512000

Тоест поддържани sampling rate от SDR Touch са 512000, 1024000, 2048000

Причината за това ограничение е огромния брой оптимизации които съм направил и те се крият математически в отношението на тези цифри към звуковия изход от 32000 (32 KHz) и факта че те се делят точно :)

Потребителски аватар
martintzvetomirov

Мнениеот martintzvetomirov » чет мар 16, 2017 10:54 pm

Иначе факт че в момента SDR Touch е малко неглижиран от мен, основно съм концентриран върху аппа за DVB-T/T2.

Niki DX
Получил благодарност: : 1 път

Мнениеот Niki DX » пет мар 17, 2017 12:45 pm

Имам проблем с програмката на Мартин за гледане на DVB-T телевизия. Имам Samsung S4 и на него прикчучено SDR 820T2 и ми показва следното:

Изображение

Иначе имам и DVB-T драйвер

Върни се в “Техника / Equipment”