Изграждане на отдалечена WebSDR DX станция

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

Georgi Bancov
Инициал: LZ2GPB
Благодарил: 10 пъти
Получил благодарност: : 3 пъти
Контакти:

Изграждане на отдалечена WebSDR DX станция

Мнениеот Georgi Bancov » вт яну 17, 2017 8:24 pm

Преди няколко седмици реших, че е време да се възползвам от това, че притежавам хубава локация за прием на дълги, средни и къси вълни в Троянския Балкан и с помощта на софтуерно радио Afedri SDR-Net да пусна онлайн в интернет WebSDR приемник, чрез който да правя мониторинг на обхватите от 0 до 30 MHz от компютъра вкъщи, в София.

Приемникът ще има възможност да се достъпва от само 1 потребител едновременно, но ще се радвам да го споделя с колеги от форума, на които би им било интересно да го използват. :)

Сред основните предимства на отдалечената локация е кристално чистият ефир, който практически е напълно свободен от индустриални смущения, характерни за големия град. От друга страна, в града обикновено сме много ограничени от към възможности за изграждане на ефективни приемни антени на къси и средни вълни - по-голямата част от тях изискват голямо пространство и това е една от основните ми пречки.

Идеалното място за целта трябва да бъде далеч от големи градове, индустриални центрове, а в същото време да е сравнително лесно достъпно от гледна точка на транспорт. Локацията ми е точно такава.

Техническо описание:
- Afedri SDR-Net v3 приемник
- TP-LINK TL-WR841N wireless рутер
- Настолно PC с Windows 7 & SDR-Radio.com сървърен софтуер
- антенна мачта: армейски телескоп, 8 метра
- антенен превключвател: кутия с релета на върха на мачтата. Релетата се управляват от галетен превключвател в кутия при приемника и са свързани с нея с 8-жилен FTP кабел 4x2x0.5см.
- 6 inverted V антени - резонансни на broadcast обхватите 31, 25, 22, 19, 16, 13м.
- 3 beverage антени - за обхватите под 10 MHz - 150м към Северна и Централна Америка, 150м към Африка, 250м към Азия и Австралия.

Разполагам с ограничено свободно време единствено през уикендите, но щом времето се постопли започвам да работя усилено по завършването на проекта. От време на време ще поствам ъпдейти, а когато всичко е готово - ще го споделя с вас. Мнения и препоръки са добре дошли. :)

73!
На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна. :lol:

IvanFL
Получил благодарност: : 10 пъти

Re: Изграждане на отдалечена WebSDR DX станция

Мнениеот IvanFL » ср яну 18, 2017 5:19 am

Това наистина си е проект! Преди време когато имах Елад Ес Ди Ар го бях пуснал с този сървър. Ако приемем че слушателя ще наблюдава един диапазон, то 1 мхц лента ще покрие всеки диапазон, а при нужда може и до 500 кхц да се свие. Аз бих сложил диполите заедно като Fan Dipole.

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 35 пъти
Получил благодарност: : 5 пъти

Мнениеот PGF » ср яну 18, 2017 9:13 am

Чудесна идея.Единственото тясно място е галетния превключвател за антените.Бих предложил вместо него някакъв външен контролер, управляван през компютъра чрез USB или RS-232 порт и някаква програма.
Успех в начинанието.

Georgi Bancov
Контакти:

Мнениеот Georgi Bancov » ср яну 18, 2017 10:56 am

@PGF, @ IvanFL, ако имате някаква конкретна идея как да имплементирам релетата да се управляват софтуерно, моля да споделите. :)
На старта на КВ състезание се чувствам като комар на нудистки плаж - знам какво да правя,ама не знам от къде да започна. :lol:

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 35 пъти
Получил благодарност: : 5 пъти

Мнениеот PGF » ср яну 18, 2017 1:25 pm

За съжаление не съм на ти с програмирането.Но може да се потърси някое готово решение и да се адаптира за нашият случай.

IvanFL

Мнениеот IvanFL » ср яну 18, 2017 6:28 pm

Има разни за радиолюбителска употреба но те са доста скъпи. Ето един суич който може да е полезен. 50-тина долара е разумна цена ако върши работа.

https://www.tindie.com/products/hbouzas ... a-switch-/

IvanFL NO2CW

Потребителски аватар
RADIOTO
Благодарил: 15 пъти
Получил благодарност: : 21 пъти
Контакти:

Мнениеот RADIOTO » пет яну 20, 2017 7:24 am

Георги, от мен една идея не по същество на проекта.
Като осъществиш определен елемент от идеята да го заснемеш (снимки или клипове) и да показваш тук във форума, как върви изпълнението на задачата.
Мисля, че антените ти вече са инсталирани. Но ще следим с интерес издраждането, независимо, че ще само в свободното ти време.

Потребителски аватар
Георги
Инициал: LZ1EBM
Благодарил: 64 пъти
Получил благодарност: : 43 пъти
Контакти:

Мнениеот Георги » вт яну 24, 2017 1:21 pm

Ето и аз да се включа по темата, макар и малко късно.
На линия съм предимно през уикендите за всякаква помощ, свързана с начинанието - физическа, логистична или друга. :text-welcomewave:
QTH: Sofia Süd (KN12PP78)
FM Home: Sony XDR-F1HD & XDR-S3HD, Kenwood KT 6040(Modified) Ant. MD-10 & Körner 9.2
FM Portable: Eton E1(Modified), Toshiba RP-F11L, Sangean ATS 909W(Modified) & ATS 909X
FM Mobile: Blaupunkt London RDM 169 & Daytona MP53 & Madrid C70, RCD300
MW: Panasonic RF-2200 & RF-1115, Sony ICF-5900W Ant. C.Crane & Tecsun AN-200
SW: Kenwood R-600, Panasonic RF-B65, Sony ICF-SW7700 & ICF-SW22 Ant. Delta 40-HP
DAB: Pioneer DEH-X6600DAB, Blaupunkt Woodstock DAB54, Sony XDR-P1DBP, Sangean WFR-28D & DPR-69+ Ant. 3H-VHF-16-LOG
SDR: NooElec NESDR Mini2 with R820T2 Tuner & NooElec NESDR SMArt
DRM: Morphy Richards 27024
CB: K-PO DX5000, Midland Alan 52 Ant. Sigma Skip Master 5/8
PMR: Midland G9 GMRS: Uniden GMR5089-2CKHS
Scanners: Icom IC-R3, Uniden UBC125XLT & BCT8 & BCT15 & BC895XLT Ant. Diamond

Изображение Изображение Изображение

IvanFL

Мнениеот IvanFL » ср фев 08, 2017 3:42 am

За проба пуснах един сървър на SDR-Console под името NO2CW. сваля се програмата, инсталира се и вместо да работи с локално радио се пуска Remote . По интернт се намира NO2CW . Логина е guest/guest.

Georgi Bancov
Контакти:

Мнениеот Georgi Bancov » съб апр 08, 2017 4:06 pm

Привет, колеги.
Скоро не съм писал, но да направя малък update. Имам сериозен напредък по изграждането на SDR-а и до броени дни ще е онлайн за тестове. Антените са готови и в малко по-различна конфигурация от първоначално замислената:
- 300м беверидж по 105 градуса азимут - Южна Азия, Австралия и Тихия океан
- 200м беверидж по 250 градуса азимут - Западна Африка и Южна Америка
- 200м беверидж по 355 градуса азимут - Централна и Западна Европа и Северна Америка

И 4 Inverted V антени - за 40м, 31м, 25м и 19м. :)

Интернетът се оказа сериозна трудност, тъй като оптика до къщата няма - в крайна сметка с колега радиолюбител, достигнахме до решение да направим Wireless link на 5 GHz от него до мен (разстоянието е около 1км при пряка видимост) и да ми осигури интернет достъп. За целта купих две устройства Mikrotik SXT Lite 5. Цената е горе-долу достъпна и вършат прекрасна работа. :)

Антенния превключвател се управлява софтуерно с USB модул, който закупих от elimex.bg: КИТ K159 USB

Докато тествах софтуера за управление на релетата щракнах една снимка:
Изображение

Като приключа със всичко ще споделя и ще пусна по-детайлно описание и снимки на системата. :)

Върни се в “Техника / Equipment”