Пречат ли GSM клетките на цифровите телевизионни сигнали Т и Т2

Имате проблеми със шум и смущения? Потърсете решение тук.

Модератор: Георги

Georgi Bancov
Инициал: LZ2GPB
Благодарил: 29 пъти
Получил благодарност: : 12 пъти
Контакти:

Re: Пречат ли GSM клетките на цифровите телевизионни сигнали Т и Т2

Мнениеот Georgi Bancov » ср окт 11, 2017 8:35 pm

Теоретично е напълно възможно да приемаш паразитни интермодулации от близко разположена GSM клетка. Разбира се, това може да се докаже или отрече с помощта на радиочестотен спектрален анализатор и силно насочена антена.
Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

gat3way
Благодарил: 3 пъти
Получил благодарност: : 38 пъти

Мнениеот gat3way » чет окт 12, 2017 6:21 am

Тетра в България е само на 390-400mhz, нямаме частни тетра оператори, ако имахме щяха да са на 420-430. Що се отнася до GSM мрежата, забелязвам в последно време (поне в София) че GSM900 обхвата е доста опустял. Няма нищо общо с това което беше преди няколко години, не знам защо.

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 373 пъти
Получил благодарност: : 66 пъти

Мнениеот PGF » пет окт 13, 2017 6:21 am

Georgi Bancov написа:Теоретично е напълно възможно да приемаш паразитни интермодулации от близко разположена GSM клетка. Разбира се, това може да се докаже или отрече с помощта на радиочестотен спектрален анализатор и силно насочена антена.

Дори с аналогов телесизор и насочена антена се виждат .Пробвал съм преди години, излизаха едни хоризонтални черти.Ако се сложи и усилвател става чудо.

Потребителски аватар
nradkov
Благодарил: 97 пъти
Получил благодарност: : 106 пъти

Мнениеот nradkov » пет окт 13, 2017 8:42 am

Нещо като на 10-ти метров канал, там е направо чудо не знам какво има но дори и на вилата е същото!
tv tuner home - Opticum AJ/Strong 8201/Golden media mania 3
tv tuner mobile - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
TV tuner country house EDISION Piccollo 3in1 Plus CI
antenna home - DAT HD BOSS 790 LR/Antenna-DL6WU 482 MHz
antenna country house - DAT HD BOSS 790 LR/Dab antenna http://www.antennenland.net/3H-VHF-VF-16LOG
amplifier home - Tgn-ulna3036/Terra-011/Triax-340012
amplifier mobile - Terra-011
amplifier country house - Terra-011 х 3+Terra MA-014

https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw

tonko
Получил благодарност: : 16 пъти

Мнениеот tonko » нед окт 29, 2017 9:24 pm

При мен в 35к няма видими вредители.Споменахте Тетра 420-430 и това ми изглежда сръбска версия - поне според посоката :)

А на 920-60MHz има доста жужене :D

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 373 пъти
Получил благодарност: : 66 пъти

Мнениеот PGF » пон окт 30, 2017 10:58 am

Проблема с тези смутители е в това, че нивото им е съизмеримо с полезните сигнали които търсим.Проблема е с АРУ- то на съвременните тунери.По скоро с липсата на селективни пренастройваеми филтри на входа , премахнати в съвременните тунери за икономии.Софтуерно този въпрос не може да се реши.

gat3way
Благодарил: 3 пъти
Получил благодарност: : 38 пъти

Мнениеот gat3way » вт окт 31, 2017 12:13 am

Това с голяма вероятност е така.

Мога да говоря за RTL стикчетата, понеже съм запознат с тях около това че писах онзи драйвер според R820T2 спецификациите дето изтякоха. Та те на входа са широко отворени, т.е почти де - има 2 или 3, не помня избираеми bandpass филтри, които са ужасно широки, от нисък ред и от опит знам че файда от тях няма голяма когато имаш силен "замърсител". Ако не се лъжа, 1 или 2 от тях бяха във VHF обхвата, един в UHF обхвата. Пак казвам, те са пълен ташак, всичко след тях отива към предусилвателя в стикчето, а той няма ужасно добри линейни характеристики и силен "пакостник" ужасно лесно го прави нечувствителен или директно го overload-ва каквото и да направиш и няма оправия с това и лошото е че тази "нечувствителност" много трудно може да разбереш че се е случила, понеже дори в SDR режима няма нещо което да ти връща абсолютна стойност, това не ти е някаква прецизна калибрована техника за измерване на такива неща и всичко е релативно спрямо най-голямата и най-малката стойност която АЦП-то е благоволило да ти върне. В стикчето след усилвателя имаме миксиране до по-ниска честота и след това имаме доста по-остър филтър (не знам как е реализиран), но колко остър е той може да се контролира на стъпки софтуерно. Това може и да помогне (за жалост при приемането на DVB-T нямаш тотално никакъв контрол върху това), но всъщност не може да помогне толкова много ако имаш гаден силен вредител, достатъчно силен че да побърка предусилвателя, тогава нищо не може да се направи, ама изобщо нищо. Допълнително има цели 3 (функционално важни са само 2 обаче) стъпала на усилване - предусилвателя и още два, които се контролират софтуерно, но които при прием на DVB-T НЕ СЕ контролират от потребителя, а може лесно, което е тъпо, при DVB-T прием се използва AGC логиката на чипа, която е ужасно малоумна и е направена за общия случай - но е неадекватна ако искаш да ловиш слаби сигнали (тя е неадекватна и ако имаш прекалено силен сигнал, но това е друг въпрос).

Накрая, самото АЦП е слабо, 8 бита семпли като ефективно реално е с 1.5 бита надолу. Това е лоша новина за далечни приеми, в смисъл абе може все пак, но винаги по-доброто АЦП е по-добро такова и винаги един филтър на входа ще подобри нещата и като цяло абе....можеше и по-добре, но за толкова пари това е. Допълнително, осцилаторът не е стабилен (сега продават вече моднати RTL стикчета с OCXO и подобни екстри), не знам как това влияе на телевизионните приеми, но подозирам че при бързи вариации в околната температура, неминуемо се скапва малко или много приема.

За качествата на DVB-T демодулатора дето сервира MPEG стрийма мога само да гадая, там никой не ти казва.

Това са RTL стикчетата, към които по стечения на обстоятелствата има голям интерес и много неща са ясни....с тунерите дето ги продават е един господ знае какво положението, но предполагам доста сходно.

Върни се в “Смущения / Interference”