Number Stations приеми през 2018г.

Приеми на мистериозните, но популярни сред DX-инг средите "шпионски" станции.

Модератор: Георги

Georgi Bancov
Инициал: LZ2GPB
Благодарил: 30 пъти
Получил благодарност: : 12 пъти
Контакти:

Number Stations приеми през 2018г.

Мнениеот Georgi Bancov » вт яну 23, 2018 12:14 pm

Откривам темата с няколко приема от отдалечената ми WebSDR станция през последните дни:

Good signal of E07a English Man on Jan.20

Good signal of S11a Cherta in 7MHz, Jan.18

(на waterfall-а записа се забелязват едни отвратителни носещи на всеки 2 kHz, които идват от компютъра, чрез който захранвам SDR-а по USB. Никакви тороиди и мрежови филтри не помогнаха за отстраняването на проблема. Ако някой има идея какво мога да направя по въпроса, помощта му би била безценна :pray: ).

Good signal of E11 Oblique in 7MHz, Jan.18
Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 373 пъти
Получил благодарност: : 66 пъти

Re: Number Stations приеми през 2018г.

Мнениеот PGF » вт яну 23, 2018 7:01 pm

Батерия.Шунтирана с неполярен и керамичен кондензатор..Или нискошумящ стабилизатор с трансформатор.И грец с кондензатор преди него.Може и някоя друга индуктивност за разкош.Изобщо тези компютърни захранвания бълват яко хармоници.Имах случай с такова захранване, смущаваше дори кабелната.

gat3way
Благодарил: 3 пъти
Получил благодарност: : 38 пъти

Мнениеот gat3way » ср яну 24, 2018 1:21 pm

Виждал съм нещо доста подобно вкъщи, нопри мен не е през 2 килохерца, а малко по нарядко и е напаст някъде от 5-6mhz докъм 10-11, след това рязко отслабва. Нямам идея какво го причинява, но знам как се оправя - като си преподредя кабелите и държа заханванията в контактите (имам поне няколко импулсни - за рутера, за хъба, за монитора и т.н) далеч от всякакви други кабели, особено етернет и USB такива. Понякога това дори не разрешава напълно проблема, въпреки че го подобрява доста - и след време изчезва само. Или пак се появява само. Но дразнещо силно става предимно като минават сноповете кабели отгоре върху разклонителите. А котката много обича да се вре там и трябва периодично да го оправям това.

Georgi Bancov
Контакти:

Мнениеот Georgi Bancov » ср яну 24, 2018 2:27 pm

PGF написа:Батерия.Шунтирана с неполярен и керамичен кондензатор..Или нискошумящ стабилизатор с трансформатор.И грец с кондензатор преди него.Може и някоя друга индуктивност за разкош.Изобщо тези компютърни захранвания бълват яко хармоници.Имах случай с такова захранване, смущаваше дори кабелната.

Абсолютен лаик съм по отношение на електрониката и няма да успея да се справя сам с каквото и да е било. Нямаш ли идея дали някъде на пазара не се предлагат читави компютърни захранвания, които да не бълват хармоници? Поне с монтирането на ново захранване ще успея да се справя. :D

gat3way написа:Виждал съм нещо доста подобно вкъщи, нопри мен не е през 2 килохерца, а малко по нарядко и е напаст някъде от 5-6mhz докъм 10-11, след това рязко отслабва. Нямам идея какво го причинява, но знам как се оправя - като си преподредя кабелите и държа заханванията в контактите (имам поне няколко импулсни - за рутера, за хъба, за монитора и т.н) далеч от всякакви други кабели, особено етернет и USB такива. Понякога това дори не разрешава напълно проблема, въпреки че го подобрява доста - и след време изчезва само. Или пак се появява само. Но дразнещо силно става предимно като минават сноповете кабели отгоре върху разклонителите. А котката много обича да се вре там и трябва периодично да го оправям това.

Специално при мен на вилата нямам никаква друга техника в шака, която да шуми, освен TP-LINK рутер и компютъра. Рутерът не бълва хармоници, но поставен близо до приемника или вързан към SDR с ethernet кабел шуми здраво на 2-5 MHz. Преместих приемника в другия край на стаята и го ползвам без да е вързан към локалната мрежа, а по USB и шумът от рутера изчезна.

Не е такова обаче положението с хармониците от компютъра. Дали съм го вързал Afedri-то по USB към PC-то или не, няма значение - хармониците са там. Дори максимално увеличаване на разстоянието между приемника и компа не помага, максималното което мога да постигна в рамките на самата стая е около 5 метра и не води до никакво подобрение.

Правих тестове с MacBook Pro на батерия и Afedri SDR, свързано по USB към него - при изключване на компа всички носещи изчезват и ефирът е напълно чист (забележи, че дори SDR да не е свързан към компа, носещите се приемат много силно по въздуха). Останалите шумилки така или иначе вече са отстранени, та шумовият фон по целия ефир ми варира от S1 до най-много S3, което е отлично.

Самите носещи са много силни на средни вълни (сриват приема на DX сигнали), има ги и на няколко места между 4 и 9 MHz, а нагоре ги няма. Дойде ми на акъл да разкарам приемника от стаята и да го отдалеча максимално, като в този случай имам два варианта - да го вържа към някакъв USB хъб или по ethernet в локалната мрежа. Другият вариант е да сменя захранването на PC-то (ако реално то се окаже проблема). Ти кое би ми препоръчал?
Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

Потребителски аватар
PGF
Благодарил: 373 пъти
Получил благодарност: : 66 пъти

Мнениеот PGF » ср яну 24, 2018 4:19 pm

Не съм сигурен , че изобщо има компютърно захранване което да не блъска хармоници.Това е свързано с конструкцията им и начина на работа.А с лаптоп на батерия как е положението ?

Georgi Bancov
Контакти:

Мнениеот Georgi Bancov » ср яну 24, 2018 4:22 pm

Както написах малко по-горе, с Apple лаптоп MacBook Pro на батерия, ефирът е абсолютно чист и хармоници не се забелязват. Все си мисля, че има начин хармониците от захранването на PC-то да се елиминират или поне да се сведат до минимум. :)

gat3way
Благодарил: 3 пъти
Получил благодарност: : 38 пъти

Мнениеот gat3way » ср яну 24, 2018 5:00 pm

Звучи наистина като калпаво захранване без филтриране вътре. Никога не съм имал този "късмет", но съм чувал че при по-евтините захранвания го правели този номер, не слагат филтри и оттам всичко се осмърдява. Предполагам имаш някакво малко портативно КВ радио, можеш ли да видиш дали бръмчи около кабела с който е включен компютъра в захранването? Ако нацелиш къде, от инсталацията в стената след това пак ли бръмчи?

Питам, защото спомена че бръмчи силно на СВ. Когато липсва мрежов филтър в захранването, електрическата мрежа лесно се превръща в много хубава антена, с подходяща дължина така че да бръмчи дори на СВ. Ако казусът е такъв, това е много лошо - първо защото може да се окаже достатъчно силно така че да се лови директно от антената ти - и второ защото на такива ниски честоти никакви ферити и тороиди няма да помогнат, т.е не знам може и да помогнат малко де, но за да го потиснеш като хората ще трябват мноооого навивки и не знам дали ще е практично, а и няма и да е евтино. Та може би е най-добре да се смени захранването (лошото е че няма как да знаеш какво да вземеш - не знам доколко това че е CE, FCC и прочее-сертифицирано е добър ориентир).

При мен съм правил тестове на лаптоп - спра ли компютъра, имам спад в шумовия фон, но не е толкова голям - от незабележим до максимум 5-6 децибела на някои обхвати. И всичкото е "бял шум", без носещи и криволичещите (на waterfall-а) гадини свързани с импулсните захранвания. Явно съм уцелил на захранване. При това имам две десктоп машини вкъщи. Другата не смущава по никакъв начин нищо на КВ, но тя е малко по-далеч от антената.

Върни се в “Енигма станции / Numbers stations”