Funke ABM 4595

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

ozren69
Has thanked: 1012 times
Been thanked: 1761 times

Re: Funke ABM 4595

Мнение от ozren69 »

Като гледам посоката на антената и след като пуснах терен профилите ,най-вероятния и силен сигнал е от Кощиля.
Антената е насочена между Козия и е по-близо до посоката на Кощиля.Лошото е ,че хълма северно от Червен бряг е много близо и прави радиосянка на румънските предаватели.Освен това Кощиля е 5 kw и излъчва от 900 м по-голяма надморска височина от Чербу който е само 2.5 kw.
Boby
Has thanked: 53 times
Been thanked: 55 times

Мнение от Boby »

Към Кощиля въртях, няма сигнал, цяла една седмица функето беше насочено натам за проба. Единствените 3 налични при мен румънски предавателя са Чербу, Козия и Крайова.
UHF антени: Televes DAT HD BOSS 790 LR; Satelite Rover XDT plus; Funke ABM4595
тунер: Gigablue ultra UE DVB-S2 + DVB-T2; Ekselans RCT2
усилватели: Satelite Rover RVF213; Terra AB011; Ikusi SBA-100-C48
ozren69

Мнение от ozren69 »

И в момента в Плевен с активна ДАТ 75 антена е гледаема само Кощиля ,от Чербу и Козия в такова дъждовно време има само сигнал.За да станат гледаеми трябва да включа и допълнителен усилвател -Тера АВ 011,Тероз или FTE.
Boby

Мнение от Boby »

За Плевен е ясно, релефа го позволява. Аз съм твърде ниско в центъра на града, и както се вижда на снимките съм добре засенчен от един дъб. Ако го нямаше, щях да имам със сигурност постоянен гледаем румънски сигнал, а не само 7-8дб пикове в спектъра. Към София хоризонтът ми е чист, дори хващам радиостанциите излъчващи от Копитото. Като поправя телевеса, ще го оставя насочен към Бесна кобила. Нямам повече възможности от мойта локация за прием на други далечни сигнали. В по-високите части на града със сигурност ще се приемат повече сигнали, но няма други колеги по хоби, които да споделят какво и от къде са приели. По румънските радиолюбителски форуми чета, че приемат отлично нашия сигнал в цяла южна Румъния. Лесно е приемането на DVBT 64qam сигнал, на който не пречат никакви други сигнали. Много по-деликатно обаче е приемането на DVBT2 256qam сигнали, които за капак се дублират от Сърбия, визирам 22 и 27ми канали. Със сигурност тези сигнали си пречат взаимно и в Румъния, и в Сърбия, но на тамошните надлежни органи и през ум не им минава каква глупост са сътворили.
Голямото функе се оказа отлична антена за ниските канали в обхвата, особено за 22ри. Ще попитам за още елементи от стари такива антени, та да сглобя още една, и да опитам прием с двойка.
ozren69

Мнение от ozren69 »

Опитвал ли си прием на 40 к от Копитото, наистина към София терен профила е възможно най-благоприятен. Имам съмнение, че може да прескочи сигнал и от кулата Яворов на 27 к,който да пречи на евентуален прием от Козия.
Boby

Мнение от Boby »

Да, негледаем сигнал от Копитото на 64ти канал съм засичал мисля 2012г. още с антената Satelite rover от подписа ми, която сега съм насочил към връх Ботев. Тогава тествах с обикновен DVBT приемник, и при насочена антена към София, на автоматично сканиране спираше на 64ти канал за дълго време. Мисля си, че на 40ти канал ще ми пречи силния местен 41ви . Но наистина е добра идеята да пробвам 27ми канал другото лято, живот и здраве, дано да съм успял да сглобя още едно голямо функе, че телевеса е трудно да се закрепи за вертикална поляризация на мачта. Аналогов телевизионен сигнал от там обаче никога не ми е излизал.
Отговори