Spyserver for RTL-SDR dongle

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

gat3way
Has thanked: 5 times
Been thanked: 63 times

Re: Spyserver for RTL-SDR dongle

Мнение от gat3way » пон ное 05, 2018 8:20 am

Хм защо толкова много честотна лента, един мегахерц семплиран би трябвало да отива към 16mbps, айде с протоколните хедъри и някаква out-of-band информация за тунера да докара 17-18mbps. Обаче това са сметки за 8-битово АЦП, демек rtlsdr, с airspy вероятно вече не е така. Този пич Юсеф от airspy си спомням също че се хвалеше нещо че прави някакви фокуси за да компресира IQ стрийма, които ми е странно как работят, все пак ентропията си е висока и компресия без загуба на данни няма да намаже почти нищо, ама знам ли...

Потребителски аватар
blazer221
Has thanked: 79 times
Been thanked: 28 times

Мнение от blazer221 » пон ное 05, 2018 8:58 am

Около 15mbps ми идва на 768khz, с RTL-ското чудо отиваше на 20 и нещо mbps, честно казано тоя алгоритъм за компресиране на IQ-то, вграден в SDR# изобщо не ми харесва, добър е единствено ако нямаш добра интернет връзка и искаш да чуеш ей така какво има, но за по-сериозни приеми не става, като цяло от SDR Console съм по-доволен, по-добър интерфейс и response на графиката, лично за мен. Тук АЦП-то не знам до каква роля играе при Spyserver-а, тъй като с различни устройства получавам еднакви резултати. ЗА RTL TCP не знам, тъй като не представлява интерес за мен на този етап, но за пробата може и да го тествам :)
Home FM: Sony XDR-F1HD (mod.), XDR-S10HDiP (mod.) Airspy HF+, Pioneer MVH-1400UB
RTL Dongles:R820T2 & FC0013, FC2580
Car FM: FH-X730BT
Mobile FM: XHDATA D-808
Antennas: 3el. Outdoor yagi, Half-wave dipole, 1m Telescopic, Folded Dipole, Round dipole
DVB-T tuner: RTL FC2580

gat3way

Мнение от gat3way » пон ное 05, 2018 9:07 pm

Резолюцията на АЦП-то има пряко отношение към мрежовия bandwidth, при RTLSDR, АЦП-то е 8-битово, следователно 1 мегахерц честотна лента като се дискретизира отива на към 2*8*1000000 или 16mbps. 2 по 8 бита, защото имаме I и Q стойност. На това отгоре като му сложиш и IP и TCP хедърите вече може и да отива към 17-18 mbps.

Но airspy беше с 12-битово АЦП, а HF+ беше с 16-битово, та там изискванията ще са по-високи при същия sample rate.

rtl_tcp...не става за стриймване онлайн, освен ако не е на някакъв много нисък sample rate. Върши работа в рамките на един етернет сегмент, примерно ако сложиш едно raspberry pi със SDR-че на терасата и стриймваш до компютъра в стаята. Мине ли през няколко хопа, става неизползваемо, освен при много ниски sample rate-ове.

Аз се учудвам като цяло че spyserver-a работи и се ползва от много хора, но явно Юсеф (prog) е направил хубави фокуси - той е много навътре в тези неща и ги умее фокусите де :)

Потребителски аватар
blazer221

Мнение от blazer221 » вт ное 06, 2018 5:57 am

Добре е да раздъвчим и тия цифри за АЦП-то, съгласен съм, че трябва да е така по принцип, само че аз говоря от опит с тези устройства и заради това ти казвам колко трафик отива, но това говорим трафика, който минава през Spyserver-a, a той вече как ги маже и семплира... не се знае. 🙂 Разрових се доста сега относно начина на работа на Spyserver-а и най-вероятно не праща изцяло пълното IQ като RTL TCP, дори и в такъв режим, заради това може би с различните устройства се получава еднакъв трафик.
PP: Той отговора пред очите ми, но кой да погледне - IQ format опцията ми е избрана на 8bit, заради това трафика един и същ 🙂
Ето при Airspy как седят нещата, при RTL-ките 16bit не понася, известно защо
https://i.postimg.cc/BQYHYkCs/16bit.png
https://i.postimg.cc/nccq1pB0/8bit.png
Home FM: Sony XDR-F1HD (mod.), XDR-S10HDiP (mod.) Airspy HF+, Pioneer MVH-1400UB
Antennas: 3el. Outdoor yagi, Half-wave dipole, 1m Telescopic, Folded Dipole, Round dipole

Потребителски аватар
RADIOTO
Has thanked: 283 times
Been thanked: 322 times
Контакти:

Мнение от RADIOTO » вт ное 06, 2018 2:45 pm

Ето тук има списък с публични адреси, от които може да се ползва, чрез SpyServer достъп до SDR-И отделя свят
https://airspy.com/directory/
These users thanked the author RADIOTO for the post (total 2):
blazer221 (вт ное 06, 2018 3:53 pm) • newdx-burgas (вт ное 06, 2018 9:01 pm)
Rating: 25%

Потребителски аватар
blazer221

Мнение от blazer221 » вт ное 06, 2018 3:54 pm

Това е наистина полезно, но не ви препоръчвам да си list-вате устройствата там, ако сте решили да ги ползвате лично 🙂

gat3way

Мнение от gat3way » вт ное 06, 2018 9:56 pm

RTLSDR чисто хардуерно не може повече от 8 бита, повече от това е безсмислено да се праща по мрежата, ще имаш повече трафик за същото. Това означава всяка семплирана стойност е от 0 до 255 (от -127 до 127 щото е signed). Без тъпи теории, това означава две неща - демодулираното аудио, най-вече на концертните АМ станции, звучи гадно, разликата с HF+ е очевидна. Но другото, по-подмолното е - динамичният обхват е нисък при такава резолюция на АЦП-то. Реално антенната система може да е добра, но когато имаш силен сигнал и близо до него слаби такива, когато го семплираш с ниска резолюция, слабите сигнали се "удавят" в шумовия фон и все едно не ги ловиш. Всъщност, едно от яките неща на airspy HF+/airspy е че връщат повече битове на семпъл. Ловенето на далечни слаби сигнали е значително по-сложно с RTLSDR-а, там трябва хубаво филтриране, а варианти достъпни/евтини в много случаи няма, но дори с хубавото филтриране, винаги си е по-добре по-качествено АЦП.

В този ред на мисли ми е интересно, хубаво радио е HF+ но ако стриймваш 8-битови семпли, най-вероятно това което отдалеченият слушател ще види няма да е това което ти би видял, ще е по-лоша версия. Тук ограничението ни е мрежовия капацитет и jitter-а при рутерите. А обикновено сме свикнали да е точно обратното, IP комуникациите да са по-близо до перфектното, докато аналоговата част или приемника да куцат. Абе интересно, ще взема да си поиграя малко с тоя spyserver, разбрах че са накодили подръжка в любимия gqrx, което е супер.

Отговори