Сравнение на серията приемници Sony XDR

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

ozren69
Has thanked: 16 times
Been thanked: 248 times

Re: Сравнение на серията приемници Sony XDR

Мнение от ozren69 » съб фев 02, 2019 9:01 pm

"Едит: Относно Blaupunkt Daytona, не знам всички защо сте толкова очаровани от този приемник, селективността му по мое мнение е отвратителна, което при претъпкано поле е неизползваем за DX приеми. "

Не знам ,дали всички са заинтересовани от това радио , но аз определено съм възхитен от неговите възможности и през последните 3 години съм ги показал най-вече в тази тема :
https://www.dxing.org/viewtopic.php?f=7&t=550
Ако имаш повече време я прегледай и направи елементарна справка за броя на радиостанциите,както и броя на държавите от които са приети и най-вече далечината на приемите + RDS на най-далечни станции.И ако направиш същата справка с приемите на световния "шампион" Sony xdr F1HD пък и останалите xdr приемници как са се справили на територията на България ще си отговориш на въпроса.Та като говорим за DX приеми ,мисля че Дайтоната се е справила отлично и не би могла да постигне тези резултати ,ако не е селективна.Повече от половината приеми са направени само с дипол, а останалите с 5 елементна годечка антена.Чудя се какво ли би се приело ако и боцна 9 елементна антена?
Аз пък от своя страна бих задал въпроса какво пък толкова намирате в това прехвалено Sony.

P.S. За да Ви улесня в статистиката Дайтоната е приела над 550 станции в FM обхвата/след тази цифра престанах да ги броя/ в радиус 5 км от центъра на Плевен.
These users thanked the author ozren69 for the post:
ShukiBG (нед фев 03, 2019 6:51 am)
Rating: 12.5%

Потребителски аватар
blazer221
Has thanked: 99 times
Been thanked: 39 times

Мнение от blazer221 » съб фев 02, 2019 10:25 pm

Колега, точно теб визирах, но реших да не споменавам името ти в предния ми пост, точно от твоите клипчета имам заключението, че Daytona e пълен боклук откъм селективност, просто е недопустимо за DX-инг тунер да хваща станция, излъчваща на 89,5, на съседните 89.4 и 89.6, и не, Сонито не е прехвалено, мога да ги го демонстрирам на живо в Плевен и където и другаде да поискаш, ти си води каквито си статисики искаш, но не можеш да убедиш цял свят, че Daytona e по-добро от XDR, просто ще ти се изсмеят жестоко, а ти продължавай със заблудите си! Все пак евала за времето, което си отделил за направените приеми, интересно ми е да посетя локациите и с моите антени и тунер, но ти така и не сподели с конретика къде са те, в другия форум те бях питал няколко пъти, даже предложих заедно да ги посетим, но отговор не получих.

PS: За заключение бих ти казал, че ако всичките тези приеми ги беше направил с XDR, то те щяха да са поне още 200-300 на фона на тези 500 :) Селекивността играе огромна роля порявай, а този много голям - на Daytona не се преглъща лесно.

PS2: По темата, а и към предният ми пост, мога да добавя за трите Сонита, че настина RDS е леко бъгав на моменти, което за жалост е заложено в стоковия контролер на тунерите. Относно GTK модификацията, няма как да стане на S3/S10 и никога няма да стане, при F1 контролера ползволява използването на т.нар. Reset hack, който по време на активирания ресет на чипа, позволява намесата на въшнен такъв (Arduinoto в случая), Ако не желаете модификация за PC то една S10-ка би ви свършила чудесна работа, S3 са по-податливи с една идея към прегряване, поради лошата локация на вентилатора. F1 от своя страна е най-чулив, вече имахме ткаъв случай, както споменах, и донор бе една очукана S10-ка. Ако си вземете F1 задължително слагайте вентилатор, аз слагам 2 при модифицирането. Както и @tonko каза, конвертирането към 12V е много голям +, температурите спадат, натоварването върху всички регулатори в радиото намалява заради пулсациите, не се прилагат по-високи напрежения (при изплзването на 230-120V траф, често съм забелязвал, че изходното напрежение е даже към 130V, което съчетатно с факта, че транформатора е изчисляван за 60Hz и грее още повече, и върху регулаторите отива още повече напрежение... Мога да кажа само, че платката и компонентите миришеха на изгоряло. Така че правете си сметка и си пазете тунерите. Ако все пак стане беля - казвайте и ще оправяме проблемите ако е възможно. :)
Home FM: Sony XDR-F1HD (mod.), XDR-S10HDiP (mod.), Airspy HF+, Pioneer MVH-1400UB
RTL Dongles:R820T2 & FC0013, FC2580
Car FM: FH-X730BT
Mobile FM: XHDATA D-808
Antennas: 3el. Outdoor yagi, Half-wave dipole, 1m Telescopic, Folded Dipole, Round dipole
DVB-T tuner: RTL FC2580

Потребителски аватар
nradkov
Has thanked: 179 times
Been thanked: 275 times

Мнение от nradkov » нед фев 03, 2019 3:55 am

Да, не е лоша една директна съпоставка на двата приемника! Като се пооправи времето може да направим организация. Естествено Ozren69 ще трябва да ни заведе на неговото място, тамън и на такива като мен, на които ФМ приемите не са им много интересни да могат да посканират и тв сигнали.
These users thanked the author nradkov for the post:
blazer221 (нед фев 03, 2019 9:53 am)
Rating: 12.5%
home DX tv receiver - Strong 8201/Golden media mania 3/Philips dtr 3000
car/mobile tv receiver - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
DX tv antenna - DAT HD BOSS 790 LR/DL6WU 482 Mhz
DX tv amplifier - Tgn-ulna3036/Terra-011
dab antenna - 3H-VHF-VF-16LOG
dab/fm amplifier - Ekselans - 382L
fm antenna - 5 element
https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw"

ozren69
Has thanked: 16 times
Been thanked: 248 times

Мнение от ozren69 » нед фев 03, 2019 6:27 am

Напротив,не искам да крия локациите си ,а и няма защо -където и да застанете на височините около Плевен ще излезе богат набор от станции ,достатъчен да се направи тест.Дори много бих се радвал на такива сбирки защото ще ни бъдат само от полза.

Потребителски аватар
blazer221

Мнение от blazer221 » нед фев 03, 2019 9:49 am

Аз съм напълно “ЗА”, хубавото е, че почти всеки има различно оборудване и ще стане наистина интересно 😊 Кой телевизия, кой ФМ, кой ДАБ, поне Плевен е близо и смятам, че организацията ще е сравително лесна.
Home FM: Sony XDR-F1HD (mod.), XDR-S10HDiP (mod.), Airspy HF+, Pioneer MVH-1400UB
Antennas: 3el. Outdoor yagi, Half-wave dipole, 1m Telescopic, Folded Dipole, Round dipole

Потребителски аватар
nradkov
Has thanked: 179 times
Been thanked: 275 times

Мнение от nradkov » нед фев 03, 2019 10:08 am

ozren69 написа:
нед фев 03, 2019 6:27 am
Напротив,не искам да крия локациите си ,а и няма защо -където и да застанете ....
Не твърдя никъде, че си ги криеш. Погрешно си ме разбрал :!:
home DX tv receiver - Strong 8201/Golden media mania 3/Philips dtr 3000
car/mobile tv receiver - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
DX tv antenna - DAT HD BOSS 790 LR/DL6WU 482 Mhz
DX tv amplifier - Tgn-ulna3036/Terra-011
dab antenna - 3H-VHF-VF-16LOG
dab/fm amplifier - Ekselans - 382L
fm antenna - 5 element
https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw"

Потребителски аватар
blazer221

Мнение от blazer221 » нед фев 03, 2019 10:54 am

@nradkov Това аз го казах и обясних ситуацията :)

Отговори