Пречат ли GSM клетките на цифровите телевизионни сигнали Т и Т2

Имате проблеми със шум и смущения? Потърсете решение тук.

Модератор: Георги

Georgi Bancov
Has thanked: 33 times
Been thanked: 16 times
Контакти:

Re: Пречат ли GSM клетките на цифровите телевизионни сигнали Т и Т2

Мнение от Georgi Bancov » ср окт 11, 2017 8:35 pm

Теоретично е напълно възможно да приемаш паразитни интермодулации от близко разположена GSM клетка. Разбира се, това може да се докаже или отрече с помощта на радиочестотен спектрален анализатор и силно насочена антена.
Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

gat3way
Has thanked: 4 times
Been thanked: 48 times

Мнение от gat3way » чет окт 12, 2017 6:21 am

Тетра в България е само на 390-400mhz, нямаме частни тетра оператори, ако имахме щяха да са на 420-430. Що се отнася до GSM мрежата, забелязвам в последно време (поне в София) че GSM900 обхвата е доста опустял. Няма нищо общо с това което беше преди няколко години, не знам защо.

Потребителски аватар
PGF
Has thanked: 468 times
Been thanked: 85 times

Мнение от PGF » пет окт 13, 2017 6:21 am

Georgi Bancov написа:Теоретично е напълно възможно да приемаш паразитни интермодулации от близко разположена GSM клетка. Разбира се, това може да се докаже или отрече с помощта на радиочестотен спектрален анализатор и силно насочена антена.
Дори с аналогов телесизор и насочена антена се виждат .Пробвал съм преди години, излизаха едни хоризонтални черти.Ако се сложи и усилвател става чудо.
tv tuner-Strong 8201, Technisat DIGIPALT2, Humax HD Fox T2, Synaps Bit2
antenna-21 el. Yagi DL6WU Design- Gain -15dBd
chanel amplifier - Gain 18dB, Noise - 1dB

Потребителски аватар
nradkov
Has thanked: 115 times
Been thanked: 122 times

Мнение от nradkov » пет окт 13, 2017 8:42 am

Нещо като на 10-ти метров канал, там е направо чудо не знам какво има но дори и на вилата е същото!
Opticum AJ/Strong 8201/Golden media mania 3/Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv/EDISION Piccollo 3in1 Plus CI/Philips dtr 300
DAT HD BOSS 790 LR x 2/Antenna-DL6WU 482 Mhz
Dab antenna - 3H-VHF-VF-16LOG
Tgn-ulna3036/Terra-011/Terra-MA062/Triax-340012/Terra MA-014
https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw" target="_blank

tonko
Has thanked: 0
Been thanked: 26 times

Мнение от tonko » нед окт 29, 2017 9:24 pm

При мен в 35к няма видими вредители.Споменахте Тетра 420-430 и това ми изглежда сръбска версия - поне според посоката :)

http://www.dailymotion.com/video/x66rk0a" target="_blank

А на 920-60MHz има доста жужене :D

Потребителски аватар
PGF
Has thanked: 468 times
Been thanked: 85 times

Мнение от PGF » пон окт 30, 2017 10:58 am

Проблема с тези смутители е в това, че нивото им е съизмеримо с полезните сигнали които търсим.Проблема е с АРУ- то на съвременните тунери.По скоро с липсата на селективни пренастройваеми филтри на входа , премахнати в съвременните тунери за икономии.Софтуерно този въпрос не може да се реши.
tv tuner-Strong 8201, Technisat DIGIPALT2, Humax HD Fox T2, Synaps Bit2
antenna-21 el. Yagi DL6WU Design- Gain -15dBd
chanel amplifier - Gain 18dB, Noise - 1dB

gat3way
Has thanked: 4 times
Been thanked: 48 times

Мнение от gat3way » вт окт 31, 2017 12:13 am

Това с голяма вероятност е така.

Мога да говоря за RTL стикчетата, понеже съм запознат с тях около това че писах онзи драйвер според R820T2 спецификациите дето изтякоха. Та те на входа са широко отворени, т.е почти де - има 2 или 3, не помня избираеми bandpass филтри, които са ужасно широки, от нисък ред и от опит знам че файда от тях няма голяма когато имаш силен "замърсител". Ако не се лъжа, 1 или 2 от тях бяха във VHF обхвата, един в UHF обхвата. Пак казвам, те са пълен ташак, всичко след тях отива към предусилвателя в стикчето, а той няма ужасно добри линейни характеристики и силен "пакостник" ужасно лесно го прави нечувствителен или директно го overload-ва каквото и да направиш и няма оправия с това и лошото е че тази "нечувствителност" много трудно може да разбереш че се е случила, понеже дори в SDR режима няма нещо което да ти връща абсолютна стойност, това не ти е някаква прецизна калибрована техника за измерване на такива неща и всичко е релативно спрямо най-голямата и най-малката стойност която АЦП-то е благоволило да ти върне. В стикчето след усилвателя имаме миксиране до по-ниска честота и след това имаме доста по-остър филтър (не знам как е реализиран), но колко остър е той може да се контролира на стъпки софтуерно. Това може и да помогне (за жалост при приемането на DVB-T нямаш тотално никакъв контрол върху това), но всъщност не може да помогне толкова много ако имаш гаден силен вредител, достатъчно силен че да побърка предусилвателя, тогава нищо не може да се направи, ама изобщо нищо. Допълнително има цели 3 (функционално важни са само 2 обаче) стъпала на усилване - предусилвателя и още два, които се контролират софтуерно, но които при прием на DVB-T НЕ СЕ контролират от потребителя, а може лесно, което е тъпо, при DVB-T прием се използва AGC логиката на чипа, която е ужасно малоумна и е направена за общия случай - но е неадекватна ако искаш да ловиш слаби сигнали (тя е неадекватна и ако имаш прекалено силен сигнал, но това е друг въпрос).

Накрая, самото АЦП е слабо, 8 бита семпли като ефективно реално е с 1.5 бита надолу. Това е лоша новина за далечни приеми, в смисъл абе може все пак, но винаги по-доброто АЦП е по-добро такова и винаги един филтър на входа ще подобри нещата и като цяло абе....можеше и по-добре, но за толкова пари това е. Допълнително, осцилаторът не е стабилен (сега продават вече моднати RTL стикчета с OCXO и подобни екстри), не знам как това влияе на телевизионните приеми, но подозирам че при бързи вариации в околната температура, неминуемо се скапва малко или много приема.

За качествата на DVB-T демодулатора дето сервира MPEG стрийма мога само да гадая, там никой не ти казва.

Това са RTL стикчетата, към които по стечения на обстоятелствата има голям интерес и много неща са ясни....с тунерите дето ги продават е един господ знае какво положението, но предполагам доста сходно.
These users thanked the author gat3way for the post (total 2):
PGF (вт окт 31, 2017 2:13 pm) • RADIOTO (вт окт 31, 2017 3:05 pm)
Rating: 28.57%

Отговори