Късовълнови приеми в страната/SW receptions in Bulgaria

Приеми на международни и регионални радио предавания на къси вълни.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
nradkov
Has thanked: 166 times
Been thanked: 238 times

Re: Късовълнови приеми в страната/SW receptions in Bulgaria

Мнение от nradkov » пет апр 06, 2018 6:22 pm

И аз съм се чудил ама :think:
Интересно е, че ги има и на Вилата, та затова предлагам, че не са градски смущения.
home DX tv receiver - Strong 8201/Golden media mania 3/Philips dtr 3000
car/mobile tv receiver - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
DX tv antenna - DAT HD BOSS 790 LR/DL6WU 482 Mhz
DX tv amplifier - Tgn-ulna3036/Terra-011
dab antenna - 3H-VHF-VF-16LOG
dab amplifier - Terra MA062
fm antenna - 5 element
https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw"

Georgi Bancov
Has thanked: 38 times
Been thanked: 32 times
Контакти:

Мнение от Georgi Bancov » вт апр 10, 2018 12:35 pm

These users thanked the author Georgi Bancov for the post:
RADIOTO (вт апр 10, 2018 5:20 pm)
Rating: 12.5%
Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

Потребителски аватар
RADIOTO
Has thanked: 253 times
Been thanked: 297 times
Контакти:

Мнение от RADIOTO » пон апр 30, 2018 6:31 pm

Вчера засякох на няколко места такъв сигнал:
Изображение
DREAM не го разпознаваше.

Търсих нещо подобно тук: https://www.sigidwiki.com/wiki/Database
но не успях да оприлича някой от идентифицираните сигнали на него.

gat3way
Has thanked: 5 times
Been thanked: 61 times

Мнение от gat3way » пон апр 30, 2018 8:58 pm

IQ запис или няколко повече waterfall изображения биха били полезни, но наподобява на OFDM модулиран сигнал - донякъде на waterfall-а, а може би и понеже dream-а твърди че е докарал нещата със времевата синхронизация (което е странно, не съм толкова навътре в нещата, но доколкото имам някаква идея, това си е доста специфично за "имплементацията" - та явно тази имплементация не е много различна от DRM имплементацията).

Въпреки че очевидно не е DRM - сигналът е "широк" само 5 килохерца, излъчва се на странна честота.

Бих се обзаложил че това е някой военен радиомодем - OFDM ползват за да докарат по-висок битрейт със скромната 5 килохерца честотна лента, като същевременно OFDM е относително устойчив на фадинг, та това макар и да изисква скъпи трансивъри е всъщност доста ефективно. Данните ако и да е известна модулацията и кодирането, най-вероятно са криптирани.

Та ако погледнеш на sigidwiki-то, може да се окаже някой от там военните цифрови режими, MIL-STD-нещоси или CIS-нещоси. А може и да го няма там, това няма да е толкова странно. Също, не се осланяй 100% на това как звучи демодулираното аудио спрямо записите там - тези режими може да имат различни скорости, различни "патърни" като са idle или когато предават данни и прочее и заради това да звучат различно от записите в уикито. Но в крайна сметка не е изобщо ненормално да не може да се идентифицира - при мен такива "неидентифицирани" сигнали сигурно 1/3 от "военните радиомодеми" че и повече и нямам никаква идея какво са, каква система ползват. Много често примерно като търсиш за некриптирани STANAG-4285 предавания, попадаш на нещо което много прилича, но на второ четене се оказва че няма нищо общо. Не съм особено навътре в тези неща, но съм мяркал разни блогове на хора, на които хобито им е да ловят и изследват точно такива сигнали, може би те ще могат да са ти от полза.
These users thanked the author gat3way for the post:
RADIOTO (вт май 01, 2018 4:45 am)
Rating: 12.5%

Georgi Bancov
Has thanked: 38 times
Been thanked: 32 times
Контакти:

Мнение от Georgi Bancov » ср май 02, 2018 1:34 pm

Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

az1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 37 times

Мнение от az1 » нед май 20, 2018 8:40 am

Някой да има представа кой предава на 2550 кХц? Днес по случайност хванах някаква английскоговоряща станция на тази честота, но се чуваше доста слабо (телескопична антена - на Тексун 310), така, че много-много не можах да разбера за какво говорят. За съжеление по интернет не успях да намеря информация (или лошо търсех) кой предава на тази честота.

P.S. Установих кое е радиото. Става дума за международното китайско радио (CRI).

ionosphere
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Мнение от ionosphere » нед май 20, 2018 11:44 am

Много интересно е да знаем в колко часа е приет този сигнал? На СВ би трябвало при тази дистанция да е вечер... или?

Отговори