История на българските "numbers stations"

Приеми на мистериозните, но популярни сред DX-инг средите "шпионски" станции.

Модератор: Георги

gat3way
Has thanked: 4 times
Been thanked: 48 times

Re: История на българските "numbers stations"

Мнение от gat3way » вт яну 10, 2017 5:59 pm

То има (все още) излъчвания, но ако се заслушаш, огромна част от тях са "idle", т.е цялото излъчване е повторение на една и съща трицифрена комбинация. Теоретично би могло да бъде кодирано с OTP съобщение и така, но изготвянето на кодовата книжка би изисквало...ясновидски умения, да не говорим че и да можеше, би имало големи проблеми със сигурността така.

Тези цифровите станции са по-интересни според мен, понеже имат далеч по-голям "bandwidth" (те огромната част са FSK и то с не много висока скорост, макс. 200 бода като гледам на priyom, не знам как точно се кодират данните, дали ползват допълнителни битове за корекция, дали ползват FEC или нещо такова, как кодират символите, дали е 5,6,7 или 8 бита на символ от съобщението и т.н. но в най-добрия случай е 200 бита/секунда при 5 бита на "символ" това прави 40 байта в секунда, за 2-3 минути спокойно се предават 5-6 килобайта така, което си е колкото един дълъг мейл :) или да речем десетина-двадесетина съобщения за различни получатели. Но пък такава дължина на съобщението вероятно би направила кодовите книжки непрактични, та ми е интересно каква схема ползват там. А може би е просто някакъв модерен поточен шифър и всичко се върши от софтуера, пожертвали са perfect secrecy-то за сметка на удобството на работа.

Що се отнася до големите антени по посолствата, там все още се ползват късите вълни, включително и от нашето външно....но всичко е цифрово там. И криптирано. Нашите примерно ползват някаква ARQ разновидност и дори съществува (платен) демодулатор/декодер за нея.

Georgi Bancov
Has thanked: 33 times
Been thanked: 16 times
Контакти:

Мнение от Georgi Bancov » вт яну 10, 2017 6:39 pm

@gat3way,

Кои са "нашите" и на кои честоти излъчват? Преди време имах един огромен списък със служебни честоти на военни, дипломатически посолства и други служби, но ще ми отнеме малко време да го открия. Там присъстваха честоти на разни чудестранни посолства в София, както и на наши посолства в чужбина, но част от тях бяха отбелязани като неактивни.

Отделно, на няколко честоти в късовълновия диапазон родни военни бази излъчват криптиран трафик в STANAG 4285 стандарта на НАТО. :)
Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

gat3way

Мнение от gat3way » вт яну 10, 2017 8:23 pm

Имах предвид нашето външно министерство. Но за честоти не знам, аз лично никога не съм приемал (а и нямам платения софтуер). Но иначе ето един списък с честоти, нямам идея колко е актуален (защото е стар):

http://www.lucabarbi.it/oldweb/tech_inf ... tility.htm" target="_blank

Трябва да са "IRA-ARQ", "BULG-ASCII" или нещо такова. Знам обаче че още се излъчва, защото в UXDF групата понякога (не много често) някой съобщава за такива приеми, последно бях мяркал там такива неща не много отдавна, да речем преди няколко месеца да е било.

За родни военни бази, които ползват STANAG 4285 наистина не знам дори дали имаме, нямам информация. Тук обаче се лови една STANAG 4285 станция изключително силно, включително и през деня, на 2323 KHz, което ме навежда на мисълта че е някъде наблизо предавателят и приемите не са йоносферни, но не знам дали е българска или примерно гръцка или турска.

Georgi Bancov
Контакти:

Мнение от Georgi Bancov » вт яну 10, 2017 11:11 pm

Предполагам си запознат със сайта http://www.radioscanner.ru" target="_blank, но все пак съм длъжен да го спомена. В него има секция "Сигналы" (http://signals.radioscanner.ru/base/signal101" target="_blank), която е много полезна при идентифицирането на непознати сигнали. В секцията е поместена детайлна информация като ширина на честотната лента, baud rate, носеща честота, режим на приемане. Поместени са също аудио файлове, сонограми и други полезни илюстрации.

Друг сайт, посветен изцяло на това е http://www.sigidwiki.com" target="_blank.
Shortwave propagation is like fishing - dangle your hook in the water and see what you catch.

gat3way

Мнение от gat3way » ср яну 11, 2017 7:25 am

Да, radioscanner.ru е много добър сайт, с много информация и много примери. sigidwiki-то не чак толкова, въпреки че е по-добре организиран и че се подържа и ъпдейтва повече. Между другото, скъпите платени софтуери (като krypto500, за който срам не срам - ползвал съм пиратски от любопитство) - имат режим за автоматичен анализ и класификация на сигнала, като при krypto500 е само за FSK сигнали - единствено нагласяш shift-та така че да пасне и това се опитва само да открие baud rate-а и прави разни евристични фокуси, в крайна сметка ти изкарва един списък от един или повече възможни кандидати. Доколкото съм гледал какво пише за другите професионални софтуери като например на wavecom-ските, там тоя номер го правят за всякакви сигнали, не само за FSK-модулирани, вече не знам доколко успешно. За съжаление, безплатният / опънсорс софтуера за мониториране е адски назад в сравнение с това, поне засега. А специално за wavecom-ските софтуери, списъка със сигнали които подържат е страшно голям, включително има и всякакви военни модеми.

Georgi Bancov
Контакти:

Мнение от Georgi Bancov » ср авг 02, 2017 8:42 pm

Интересен материал на BBC от днес: http://www.bbc.com/future/story/2017080 ... ims-to-run" target="_blank
These users thanked the author Georgi Bancov for the post:
Георги (чет авг 03, 2017 4:03 pm)
Rating: 14.29%

Отговори