Сравнение на серията приемници Sony XDR

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

tonko
Been thanked: 211 times

Re: Сравнение на серията приемници Sony XDR

Мнение от tonko »

С понижаващ трансформатор е по-скоро временно решение.Приемниците заслужават преправяне за 12V външно захранване и галваничен разделител между антената.
Прикачени файлове
IMG_1049.JPG
IMG_1049.JPG (229.02 KиБ) Видяна 2359 пъти
Потребителски аватар
RADIOTO
Has thanked: 2933 times
Been thanked: 3022 times
Контакти:

Мнение от RADIOTO »

tonko,
проверявал ли с и без галваничния разделител как е сигнала. И дали има слаби сигнали, които с него не излизат?
tonko

Мнение от tonko »

На ухо :) няма разлика, камо ли да се губят станции.
Kermit
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time
Контакти:

Мнение от Kermit »

Само да добавя за пълнота на темата, че май има и четвърти модел от серията Sony XDR - Sony XT-100HD. Това е допълнение към определени Sony XDR съвместими радиа за автомобил. Естествено, предназначен е само за американския пазар. Общо взето не е толкова популярен като другите модели, но като хардуер е идентичен.
tonko

Мнение от tonko »

Да включа в сравнението и Daytona MP53.Предоставен ми е от Георги още миналата година и нямам никакво извинение чак сега да споделям резултати, ама на :oops: NMK станции :

Трябва да отбележа ,че Daytona-та се справя безукорно със слаби сигнали, когато няма съседни заети.
Потребителски аватар
nradkov
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1166 times

Мнение от nradkov »

Т.е. пак стигаме до селективността.
home DX tv receiver - Strong 8201/Golden media mania 3
car/mobile tv receiver - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
DX tv antenna - DAT HD BOSS 790 LR/DL6WU 506 Mhz
DX tv amplifier - Tgn-ulna3036/Teroz 25-ch.
dab antenna - 3H-VHF-VF-16LOG
dab/fm amplifier - Teroz
fm antenna - 5 elements
https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw"
Потребителски аватар
blazer221
Has thanked: 230 times
Been thanked: 97 times

Мнение от blazer221 »

S10 имам лично 3 бройки към момента, @SAT DX BG също съм го оборудвал с една такава бройка, а наскоро се наложи да ползваме S10-ка за донор на една умряла F1-ца, взех му DSP-то, тунерите са абсолютно идентични, като S10 се оказва най-издържливия и сполучлив модел на тази XDR серия, най-добре проектиран корпус с цел охлаждане. С доработки (каквито правя в момента) се прави захранване на 12V, позволящо да се ползва и на акумулаторна батерия с цел DX експедиции по поляните (вградените говорители са голям+). Също така iPod функцията може да е полезна с взимането на едно просто устройство, което позволява да се свърже всеки телефон към него с Bluetooth и така става и една чудесна Bluetooth колонка, звукът е силен и чист. Единствен минус е извод за 3,5mm/RCA изводи, но и това е лесно поправимо :)

При S3/S10 отпада и необходимостта от преправяне на аудио усилвателя в самия тунер за корекция на високите и De-emphasis-a, като цяло те може да се ползват и с един най-обикновен 230-110V мрежови трансформатор (подчертавам 230/110!) F1 се търси точно и основно заради PC modification-a, но там лично според мен другите модификации за охлаждане, захранване и de-emphasis са много по-наложителни, донастройката на индуктивността в самия тунер за по-добър прием лично според мен не си заслужава, тунера е много кофти залепен и при липсата на нужните инструменти за разпояване си е мъка.

Едит: Относно Blaupunkt Daytona, не знам всички защо сте толкова очаровани от този приемник, селективността му по мое мнение е отвратителна, което при претъпкано поле е неизползваем за DX приеми. Както сме споменавали неведнъж, само чувствителност или селективност не стигат, трябва и двете да са налице с възможно най-добро съотношение между тях. За жалост единственият тунер, имащ най-добро съотношение е точно XDR F1/S3/S10, надали и това ще се промени за в бъдеще. Гледам колеги по полските и други чужди форуми, че хвалят и други тунери, които са уж по-добри след определени модификации, но аз лично не съм на това мнение.
Home FM: Sony XDR-F1HD (mod.), XDR-S10HDiP (mod.), Airspy HF+, Pioneer MVH-1400UB
RTL Dongles:R820T2 & FC0013, FC2580
Car FM: FH-X730BT
Mobile FM: XHDATA D-808
Antennas: 3 & 5el. Outdoor yagi, Folded Dipole, Half-wave dipole, 1m Telescopic, Round dipole
DVB-T tuner: RTL FC2580
Отговори

Върни се в “Техника / Equipment”