Приеми на DRM сигнал

Цифрови радио програми на къси и средни вълни.

Модератор: Георги

Потребителски аватар
nradkov
Has thanked: 166 times
Been thanked: 235 times

Re: Приеми на DRM сигнал

Мнение от nradkov » нед авг 12, 2018 5:11 pm

То си ясно, че си трябва радио, а не флашка
home DX tv receiver - Strong 8201/Golden media mania 3/Philips dtr 3000
car/mobile tv receiver - Edision Proton T265/MyGica T230/Sang tv
DX tv antenna - DAT HD BOSS 790 LR/DL6WU 482 Mhz
DX tv amplifier - Tgn-ulna3036/Terra-011
dab antenna - 3H-VHF-VF-16LOG
dab amplifier - Terra MA062
fm antenna - 5 element
https://www.youtube.com/channel/UCq35sx ... ZYUIJ4TWvw"

Потребителски аватар
RADIOTO
Has thanked: 253 times
Been thanked: 291 times
Контакти:

Мнение от RADIOTO » пон авг 13, 2018 11:07 am

Е gat3way успява само с флашката.
И по-голяма антена.

Аз се надявах да приема сигнал, като индийският с два аудио канала, за да установя дали Himalaya DRM 2009 може да ги просвирва. Не открих начин за това. А при SDR-а това е без проблем.

Потребителски аватар
nradkov

Мнение от nradkov » пон авг 13, 2018 12:34 pm

Успява но не ежедневно, а спорадично.
Да ме поправи ако греша!
fm antenna - 5 element

gat3way
Has thanked: 5 times
Been thanked: 61 times

Мнение от gat3way » пон авг 13, 2018 12:56 pm

Ами спорадично е, предвид че и слушам спорадично, например тези записи сега ги правих защото скучаех и реших да видя какво става по КВ ефира, а дотогава сигурно няколко седмици не бях пускал SDR-а въобще.

Но не слушам с "флашката" (предполагам се има предвид RTL-SDR). С airspy hf+ съм. Въпреки това, така или иначе най-голямата разлика я прави антената - с лоша антена и най-хубавото радио да ползваш....все там.

Потребителски аватар
nradkov

Мнение от nradkov » пон авг 13, 2018 4:09 pm

Съгласен съм но и на Вилата където съм с 30 м. антена отново нещата не се получават както очаквам за съжаление. Може и rtl sdr да е по-слабичък от airspy.
Междувпрочем сравнявал ли си ги?
Също така може да се окаже, че твоята антена е по- ефективна от дълга жица поради лесната насоченост :think:
fm antenna - 5 element

gat3way

Мнение от gat3way » пон авг 13, 2018 7:52 pm

Тука ще влезем в доста офтопик вече ама...

Airspy е по-добър SDR от RTLSDR. Airspy HF+ е по-добър съответно от Airspy. Аналогията (глупава, но не ми идва по-умна в момента) е RTLSDR-а е голф тройка, Airspy е Тойота Авенсис, докато Airspy HF+ е Ферари. И трите ще ти свършат работа да те закарат, някои са по-комфортни и безопасни, но ако пътят е разбит като третокласен български такъв е все там. За моите условия, с моята антена, най-голямата разлика беше между rtlsdr и airspy, между airspy и airspy hf+ вече несъвършенствата на антената и градския шум си казват думата и ползите са само на някои обхвати където няма много шум.

Активната рамка естествено не е по-ефективна от дълга жица резонантна на нужната честота (едно време опъвах дълги жици от терасата и имам и известни наблюдения върху това). Резната с точната дължина, дългата жица си е чудесна антена, трудно рамката може да се пребори с това. Но рамката има няколко големи предимства за градски условия - държи се добре в много широк честотен обхват (моята съм си я смятал а и на практика работи добре от около 150 килохерца до 17-18 мегахерца и вече не толкова добре извън тези граници). Много по-неподатлива е на шум, шум идващ от захранващата линия, коаксиала до антената, но и шум прихванат от самата антена от близки шумилки, понеже рамката е доста по-компактна. Но най-ценното й качество е че е насочена и можеш да нулираш лесно източници на шум просто като я завъртиш както трябва. Тези й качества я правят чудесна за градски условия, като за антена на терасата. Вече на село, в планината примерно, нещата стават доста различни (тук трябва също да отбележа че усилвателят "подържа" доста алтави комбинации от до 4 рамки в различни равнини и в тихи условия също може да се сътвори чудна антенна система - но в градски условия няма много смисъл, това е дълга тема и не му е мястото тук).

Апропо, рамката казах е насочена, но това важи в много по-малка степен за йоносферните отражения - защото при тях сигнала обикновено идва по някакви странни пътища, често повече от един (това е и една от причините за фадинга, вълните отразени и идващи по различни пътища се "нулират" една с друга). При йоносферните отражения има много по-малко значение накъде е завъртяна антената. За сигналите идващи по "скучните" прохождения - там приземни вълни, пряка видимост, вече има голямо значение как е завъртяна. Но такива няма много в интерес на истината - сещам се на прима виста само за няколко по-близки СВ предавателя, NDB радиофаровете около София... може би пропускам нещо де ама не знам.
These users thanked the author gat3way for the post (total 2):
nradkov (вт авг 14, 2018 2:46 am) • RADIOTO (вт авг 14, 2018 4:35 am)
Rating: 25%

gat3way

Мнение от gat3way » вт авг 14, 2018 6:55 am

Тук забравих да спомена нещо което всъщност е важно - RTLSDR-а има direct sampling режим и някои стикчета са направени така че да може да се ползва лесно (преди това трябваше да се запоява). Има и друг, софтуерен хак, който също позволява слушане на КВ, но той е отвратителен. Direct Sampling-а е специален случай - това е "трудния начин". Стикчето не е правено за да слуша на късите вълни и това са разни заобиколни номера, за които си се плаща цената. Не казвам че не може така, но е много по-сложно - понеже няма никакво филтриране най-малкото, няма и защита на входа на антената и малко статично електричество може да опраска чипа - трябва сам да се погрижиш за това. Има хора които успешно си го ползват, но за мен това започва да ходи към графата "висш пилотаж" и "ненужно много усилия". Та моите наблюдения и аналогии са всички свързани със SDR-чето и конвертор, конверторите са направени специално за целта и си имат каквото си трябва. От трите приемника, единствено airspy hf+ няма нужда от конвертор. По отношение на конверторите - spyverter-а и този на SV1AFN са най-читави като трудно мога да определя по-добър от двата, единствено този на SV1AFN не е в кутия, което е малко досадно.

Отговори