Мнения и коментари за Airspy HF+

Място за дискусия на приемници, антени и друга радио техника, предназначена за DX приеми.

Модератор: Георги

gat3way
Has thanked: 5 times
Been thanked: 61 times

Мнение от gat3way » съб сеп 01, 2018 9:39 am

Интересно ми е какви отзиви ще споделиш от airspy hf+?

Потребителски аватар
blazer221
Has thanked: 68 times
Been thanked: 25 times

Мнение от blazer221 » съб сеп 01, 2018 10:43 am

Много добър тунер, за мен лично пряк конкурент на XDR F1HD, но има още какво да се желае спрямо него, може би с 1-2 идеи е по-слаб от XDR-а в чувствителността, но като цяло е трепач тунер, изобщо не се повлиява от силните сигнали наоколо (chip overload) и смея да кажа най-доброто от SDR устройствата, компактно и удобно, особено ако е в комбинация с някой джобен PC :) С още оптимизации по софтуера на устройството може би, главно относно шума, ще стане ще по-добре. Единствен недостатък може би е, че лови сигнали до 260MHz, нагоре не поддържа нищо и може би тесния bandwidth от 768kHz, който единствено ми пречи за по-обширен анализ на спектъра в дадена област, не виждам други пречки :)
These users thanked the author blazer221 for the post:
admin (нед сеп 02, 2018 5:25 am)
Rating: 12.5%
Home FM: Sony XDR-F1HD (mod.), Airspy HF+, Pioneer MVH-1400UB, R820T2 & FC0013
Car FM: FH-X730BT
Mobile FM: XHDATA D-808
Antennas: 3el. Outdoor yagi, Half-wave dipole, 1m Telescopic, Folded Dipole, Round dipole
DVB-T tuner: FC25280 USB

gat3way

Мнение от gat3way » съб сеп 01, 2018 11:22 pm

Наистина е добър, но е малко странен и според мен е и леко overrate-nat. Има неща които ме дразнят, първото е AGC-то което работи добре като за AGC, но е малко на принципа "ние знаем по-добре от вас какво е най-добре за вас" и понякога все пак не се държи никак добре. В някаква ревизия на фърмуера го направиха да може да се изключва и атенюатора на входа да се пипа (донякъде) ръчно, което доста подобри нещата, на някои обхвати си карам с ръчни настройки, които работят по-добре и докарват по-добър SNR. Другото което не ме кефи е че не работи добре на ДВ/СВ, трябваше да го отварям и да окъся един кондензатор по техни препоръки, за да станат нещата. И когато го направих, възтанови чувствителността си там, обаче...на цената на всякакви имиджи, alias-и и прочее. Хич не ме радва по тези обхвати, въпреки че над 1-2 мегахерца си е доволно добро радио, най-хубавото което съм имал. Също, кълняха се че няма да има нужда от филтриране и преселектори, защото имало голям динамичен обхват и не знам какви иновативни технологии, но това не е така, трябва си според мен. Те самите взеха да продават преселектор, което трябва да говори нещо. Аз обмислям някой ден да си взема, но не тяхното решение, а на SV1AFN. Що се отнася до честотната лента, за късите вълни 768 килохерца дори си е много, аз нямам оплаквания. Нито за това че работи до 260 мегахерца, в крайна сметка airspy-то си семплира спокойно 10 мегахерца и може да слуша до 1.7 гигахерца. Но като цяло е много хубаво радио и според мен. Все още не съм го пробвал извън градската шумилка и сигурно там ще блесне, но дори в градската шумилка на някои бандове направо ми отвори очите. На други съответно не обаче.
These users thanked the author gat3way for the post (total 2):
admin (нед сеп 02, 2018 5:26 am) • blazer221 (нед сеп 02, 2018 6:09 am)
Rating: 25%

Потребителски аватар
blazer221

Re: Мнения и коментари за Airspy HF+

Мнение от blazer221 » нед сеп 02, 2018 6:16 am

Може би това е изцяло допълващото ми мнение за тунера, но понеже под 1Mhz много рядко сканирам и заради това не мога да кажа точни отзиви за там :) Преселектора доколкото знам не е предназначен за HF+, а за другите им продукти, а AGC-то с последния фърмуер и SDR#/SDR Radio има опция за контрол над AGC-то. Лично аз нямам чистия Airspy и заради това споменах семплирането от 768khz.

Edit: Сега гледам наистина, че има наистина такъв Preselector за HF+, моя грешка по този въпрос.
Antennas: 3el. Outdoor yagi, Half-wave dipole, 1m Telescopic, Folded Dipole, Round dipole

gat3way

Мнение от gat3way » ср сеп 05, 2018 9:46 pm

Да, за HF+ е, airspy-то не може да слуша на КВ без конвертор. Аз между другото ще изчакам преди преселектора им стане комерсиален продукт, има една добра причина за това. HF+ има няколко GPIO изхода, които не се ползват. Съмненията ми са че пичовете ще си направят преселектора така че да се контролира от HF+ през тях - примерно когато слушаш на точната честота автоматично се превключва точната банка филтри. Това със SV1AFN преселектора няма да стане, той има бройка релета, но те ще трябва да се превключват (досадно) ръчно и ще е играчка и ръкоделие със сигурност. А колко по-хубаво би било всичко да става софтуерно. Има и друго, преселектора на гръка е произведение на изкуството в сравнение с това на airspy, там има едно десетина банки филтри от висок ред срещу 3-4 на airspy, които режат доста по-"остро" и това за шумотевицата ще е супер. Проблемът е че това което той прави е предназначено за радиолюбители и филтрите му са сметнати за радиолюбителските бандове. Мен това не ме кефи много, любителските КВ честоти са ми скучни извън FT8 занимавките, те и концертните бандове не са ми чак толкова интересни де. Но Микис, гръка де, предлага доколкото разбирам и "custom" решения, демек да ти подмени индуктивностите и кондензаторите с други, сметнати такива според твои си желания. Но това ще излезе още по-скъпо, а преселекторът му си е скъп така или иначе. Не знам, има време да си помисля. Може за коледа да си направя един подарък, но ми се вижда сложно и ще трябва да се помисли. А между другото има и толкова много неща, които мога да направя, за да си подобря приемната система и сигурно ще са далеч по-ефективни, например да си издействам място на покрива за антената най-накрая, там ще е по-далеч от шумилки и на далеч по-добра позиция, със сигурност резултатът ще е доста позитивен.

Потребителски аватар
blazer221

Мнение от blazer221 » чет сеп 06, 2018 6:13 am

Точно с GPIO-то се командва автоматично, иска малко игра с поялника обаче... link

Отговори